Εκδηλώσεις-Συνέδρια

19-20/11: Πρόσκληση από το ΤΕΕ για συμμετοχή στη ζωντανή αναμετάδοση του SingularitU Greece Summit

• Posted on: 14 November 2018

Δείτε την πρόσκληση που απευθύνεται στο διδακτικό προσωπικό και τους φοιτητές των Τμημάτων της Σχολής Ο.Π.Ε.

Πρόγραμμα Youth 4 Youth της Κοινωφελούς Επιχείρησης του Δήμου Θεσσαλονίκης

• Posted on: 14 November 2018

Η Κοινωφελής Επιχείρηση του Δήμου Θεσσαλονίκης- ΚΕΔΗΘ σας προσκαλεί να συμμετάσχετε στη σειρά συναντήσεων που διοργανώνονται στο πλαίσιο της υλοποίησης του έργου “Youth 4 Youth policy making” χρηματοδοτούμενου από το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+ για τη Νεολαία.

Στόχος του Έργου είναι η ενημέρωση των νέων ανθρώπων για τους τρόπους με τους οποίους μπορούν να συμμετέχουν ενεργά τόσο στην τοπική, εθνική αλλά και στην ευρωπαϊκή πολιτική ζωή και στη λήψη αποφάσεων,  με αποτέλεσμα την αύξηση της συμμετοχής των νέων ανθρώπων στη λήψη αποφάσεων.

16/11: Εκδήλωση Συλλόγου Μεταπτυχιακών Φοιτητών και Υπ. Διδακτόρων Πολιτικών Επιστημών ΑΠΘ

• Posted on: 14 November 2018

Ο Σύλλογος Μεταπτυχιακών Φοιτητών και Υπ. Διδακτόρων Πολιτικών Επιστημών ΑΠΘ διοργανώνει εκδήλωση με θεματική τη Χούντα.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 16 Νοεμβρίου στις 6 μ.μ στην αίθουσα 5.42, στο Πολυτεχνείο του ΑΠΘ.

Οι εισηγήσεις:

• Χάρης Πουλάκης (μεταπτυχιακός φοιτητής Πολιτικών Επιστημών ΑΠΘ)
«Η Πολιτική Οικονομία της Επταετίας 1967-1974»

•Χρίστος Μάης (υπ. διδάκτορας πολιτισμικής ιστορίας Leiden University Centre for the Arts in Society)
«Οι εκδόσεις ως μέσο αντίστασης επί Χούντας»

7/11: Βιωματικό εργαστήρι υποστήριξης προς φοιτητές που αντιμετωπίζουν χρόνιες παθήσεις (ΚΕ.ΣΥ.Ψ.Υ.)

• Posted on: 1 November 2018

Το Κέντρο Συμβουλευτικής και Ψυχολογικής Υποστήριξης (ΚΕ.ΣΥ.Ψ.Υ.) σε συνεργασία με το Ιατρείο ενηλίκων ασθενών με Ρευματικά και Αυτοφλεγμονώδη νοσήματα νεανικής έναρξης της Δ Παθολογικής κλινικής και το ιατρείο παιδιών και εφήβων του Παιδορευματολογικού κέντρου αναφοράς της Α Παιδιατρική κλινική  διοργανώνει ένα βιωματικό εργαστήρι προκειμένου να υποστηρίξει τους φοιτητές και τις φοιτήτριες του Α.Π.Θ. που αντιμετωπίζουν χρόνιες παθήσεις.

2/11/2018: 1η συνάντηση Colloquium του Τμήματος

• Posted on: 22 October 2018

Τμήμα Πολιτικών Επιστημών - Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ
Colloquium Τμήματος Πολιτικών Επιστημών
19.00, Παρασκευή 2/11/2018
Αίθουσα 319, 3ος όροφος, κτίριο ΝΟΠΕ

Θέμα: Σοσιαλδημοκρατία και ριζοσπαστική Αριστερά στην Ευρώπη της κρίσης: στρατηγικές «ανταγωνιστικής συμβίωσης»

12/10: Προβολή ντοκυμαντέρ Οργανωτής, και συζήτηση

• Posted on: 10 October 2018

Οργανωτής. O Wade Rathke και η οργάνωση των φτωχών στις ΗΠΑ, 1968-2018
Παρασκευή 12 Οκτωβρίου, 18.30-21.00
Αίθουσα Α, ισόγειο Νομικής Σχολής, Πανεπιστημιούπολη

Καθώς η ανάγκη οργάνωσης των εργαζόμενων εμφανίζεται ξανά επιτακτική στην Ελλάδα, το ντοκυμαντέρ Οργανωτής, παραγωγής 2018, αναδεικνύει έναν ιστορικό ηγέτη της αμερικανικής αριστεράς που αφιέρωσε τη ζωή του ακριβώς γι’ αυτόν το σκοπό. Ο ακτιβιστής και συγγραφέας Wade Rathke, που πρωταγωνιστεί στο ντοκυμαντέρ, μετά την προβολή μάς μιλά με θέμα:  Η οργάνωση των φτωχών στις ΗΠΑ, 1968-2018

1η εκδήλωση του Συλλόγου Μεταπτυχιακών Φοιτητών και Υπ. Διδακτόρων του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών ΑΠΘ

• Posted on: 9 October 2018

Ο Σύλλογος Μεταπτυχιακών Φοιτητών και Υπ. Διδακτόρων του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών ΑΠΘ διοργανώνει την 1η εκδήλωση για το νέο ακαδημαϊκό έτος με θεματική τις θεωρίες Κράτους.

Η εκδήλωση θα γίνει την Πέμπτη 11 Οκτωβρίου στην αίθουσα εκδηλώσεων 212 (2ος όροφος ΝΟΠΕ) στις 6 μ.μ.

21/10 7ο Διεθνές συμπόσιο: Ο κόσμος το 2019

• Posted on: 9 October 2018

Δεκαπέντε διανοητές από την Ευρώπη και όλο τον κόσμο συναντώνται στη Θεσσαλονίκη, την Κυριακή 21 Οκτωβρίου 2018, και συζητούν για τις ανισότητες κάθε μορφής σήμερα, στο πλαίσιο του 7ου Διεθνούς Συμποσίου της Πολιτιστικής Εταιρείας.

Μερικές από τις επιμέρους ενότητες του Συμποσίου περιλαμβάνουν θέματα όπως: η Ευρώπη σε έναν κόσμο αναδιανομής ισχύος, η Τουρκία και η Μέση Ανατολή στο επίκεντρο ενός αδυσώπητου γεω-στρατηγικού ανταγωνισμού και η επόμενη μέρα στην Ελλάδα: ανόρθωση ή παρακμή;

Θα χορηγηθούν βεβαιώσεις συμμετοχής

Call for Papers για συνέδριο «Όψεις της κρίσης: πολιτική, ιδεολογία, κοινωνία» από τον Σύλλογο Μεταπτυχιακών Φοιτητών ΤΠΕ ΑΠΘ

• Posted on: 2 October 2018

Ο Σύλλογος Μεταπτυχιακών Φοιτητών-τριών και Υποψηφίων Διδακτόρων του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης διοργανώνει το 1ο Συνέδριο Μεταπτυχιακών Φοιτητών και Υποψηφίων Διδακτόρων Πολιτικής Επιστήμης με τίτλο: «Όψεις της κρίσης: πολιτική, ιδεολογία, κοινωνία».

Το Συνέδριο θα πραγματοποιηθεί στη Θεσσαλονίκη στις 15-16 Μαρτίου 2019.

Δείτε το Call for Papers

Πρόγραμμα "Προσομοίωση Δημοτικού Συμβουλίου Θεσσαλονίκης" (18-21/10)

• Posted on: 25 September 2018

Η Προσομοίωση Δημοτικού Συμβουλίου Θεσσαλονίκης είναι ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα ενίσχυσης της συμμετοχικότητας των νέων επιστημόνων στους θεσμούς της τοπικής αυτοδιοίκησης που διοργανώνεται από τον ΕΟΠΕ σε συνεργασία με τον Δήμο Θεσσαλονίκης, υπό την αιγίδα του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και στο οποίο μπορεί να λάβει μέρος οποιοσδήποτε νέος επιστήμονας ανεξαρτήτως πεδίου σπουδών ηλικίας 18 έως 31 ετών.

Το πρόγραμμα θα λάβει χώρα από τις 18 έως τις 21 Οκτωβρίου στο Δημαρχείο Θεσσαλονίκης.

Σελίδες