Εκδηλώσεις-Συνέδρια

19/3: Συζήτηση με θέμα: "Μεταλήθεια και Ψευτοειδήσεις" στο ΙΜΧΑ

• Posted on: 18 March 2019

Το Ίδρυμα Μελετών Χερσονήσου του Αίμου στα πλαίσια των θεματικών βραδιών σας προσκαλεί στη συζήτηση με θέμα: "Μεταλήθεια και Ψευτοειδήσεις"

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 19 Μαρτίου 2019 στις 19:00

Δείτε την πρόσκληση για λεπτομέρειες:

15-17/3: Συνέδριο «Όψεις της κρίσης: πολιτική, ιδεολογία, κοινωνία» από τον Σύλλογο Μεταπτυχιακών Φοιτητών και υποψηφίων διδακτόρων ΤΠΕ ΑΠΘ

• Posted on: 12 March 2019

Ο Σύλλογος Μεταπτυχιακών Φοιτητών-τριών και Υποψηφίων Διδακτόρων του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης διοργανώνει το 1ο Συνέδριο Μεταπτυχιακών Φοιτητών και Υποψηφίων Διδακτόρων Πολιτικής Επιστήμης με τίτλο: «Όψεις της κρίσης: πολιτική, ιδεολογία, κοινωνία».

4/3: Διάλεξη με θέμα «Πολιτική και Θρησκεία στον Ορθόδοξο Κόσμο» του Μουσείου Οίνου Γεροβασιλείου

• Posted on: 27 February 2019

Από την διεύθυνση του Μουσείου Οίνου Γεροβασιλείου μας κοινοποιήθηκε η εξής ανακοίνωση:

Τη Δευτέρα 4 Μαρτίου 2019, στις 19:00, φιλοξενούμε τον Ομότιμο Καθηγητή Πολιτικής Επιστήμης του Πανεπιστημίου Αθηνών Πασχάλη Μ. Κιτρομηλίδη στη διάλεξη με θέμα «Πολιτική και Θρησκεία στον Ορθόδοξο Κόσμο».

Πιστεύουμε ότι είναι μια εκδήλωση που θα ενδιέφερε τους φοιτητές του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών του ΑΠΘ και θα ήταν χαρά μας να τους το επικοινωνήσετε.

1/3: Προσυνεδριακή εκδήλωση - συζήτηση στα πλαίσια του επικείμενου συνεδρίου «Όψεις της κρίσης: πολιτική, ιδεολογία, κοινωνία»

• Posted on: 25 February 2019

Ο Σύλλογος Μεταπτυχιακών Φοιτητών και Υπ. Διδακτόρων Πολιτικών Επιστημών ΑΠθ διοργανώνει την Παρασκευή 1 Μαρτίου 2019, στην αίθουσα Α (ισόγειο ΝΟΠΕ) στις 6 μ.μ. προσυνεδριακή εκδήλωση - συζήτηση στα πλαίσια του επικείμενου συνεδρίου «Όψεις της κρίσης: πολιτική, ιδεολογία, κοινωνία» (https://www.facebook.com/events/266556950650484/ ).

Οι εισηγήσεις:

13-14/3: Επιστημονικό Συμπόσιο με θέμα «Κοινωνία Πολιτών και Κοινωνική & Αλληλέγγυα Οικονομία»

• Posted on: 13 February 2019

Ανακοινώνεται η οργάνωση Επιστημονικού Συμποσίου με θέμα «Κοινωνία Πολιτών και Κοινωνική & Αλληλέγγυα Οικονομία» που οργανώνεται από το Εθνικό Κέντρο Κοινωνικών Ερευνών: Παρατηρητήριο Κοινωνικής Οικονομίας και το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο: Τμήμα Πολιτικών Επιστημών στις 13-14 Μαρτίου 2019 στο HIGGS – Βίκτωρος Ουγκώ 15, Μεταξουργείο, Αθήνα

Δείτε το πρόγραμμα:

20/2: Τελετή αναγόρευσης σε επίτιμο διδάκτορα του καθηγητή κ. Robert G. Picard

• Posted on: 6 February 2019

Ο Πρύτανης του Α.Π.Θ. καθηγητής κ. Περικλής Α. Μήτκας και ο Πρόεδρος του Τμήματος Δημοσιογραφίας και Μέσων Μαζικής επικοινωνίας καθηγητής κ. Γιώργος ε. Τσουρβάκας έχουν την τιμή να σας προσκαλέσουν στην τελετή αναγόρευσης σε επίτιμο διδάκτορα του καθηγητή κ. Robert G. Picard,  οποία θα γίνει την Τετάρτη 20 Φεβρουαρίου 2019, ώρες 18.00 έως 21.00, στην αίθουσα Τελετών του παλαιού κτιρίου της Φιλοσοφικής Σχολής.

Τον έπαινο του τιμωμένου θα εκφωνήσει o καθηγητής κ. Γιώργος E. Τσουρβάκας.

8/2: 4η συνάντηση Colloquium Τμήματος Πολιτικών Επιστημών

• Posted on: 1 February 2019

Colloquium Τμήματος Πολιτικών Επιστημών
19.00, Παρασκευή  08/02/2019
Αίθουσα 319, 3ος όροφος, κτίριο ΝΟΠΕ

Θέμα: "Το ορθό ως πρόβλημα και επιθυμία: Μια υλιστική θεώρηση της δικαιοσύνης"

International conference: "The Balkans In, On the Road or Out of the European Union"

• Posted on: 28 January 2019

Lazarski University (Faculty of Economics and Management) organises an international conference with title: ‘The Balkans In, On the Road or Out of the European Union’ that is going to be on April 15-16, 2019.

The conference aims to gather scholars and students interested in the Balkans.

Club of Political Science covers travel and accommodation costs of four students.

Call for Applications Olympia Summer Academy in Politics and International Studies July 7-16, 2019 Nafplio, Greece

• Posted on: 17 January 2019

Find below the call for applications for the 2019 Olympia Summer Academy in Politics and International Studies that will take place from July 7 to 16, 2019, in Nafplio, Greece.

Bringing together a top-notch faculty from around the world since 2002, the Academy is a much acclaimed, intensive summer school in the fields of political violence and civil war, terrorism, economic development, Middle Eastern and European studies and political risk analysis.

Σελίδες