Εκδηλώσεις-Συνέδρια

Fall European Diplomacy Workshop: EU Foreign Policy

• Posted on: 4 September 2017

Fall European Diplomacy Workshop: EU Foreign Policy is a program for exchanging experiences, developing new abilities, and sharing ideas for better understanding the  cooperation between EU and specific regions. The program also includes hands-on skills training in Public Speaking and Policy Analysis which proves to be useful in careers in diplomacy, public institutions, NGOs or business.
6 days of in-depth analysis of the EU Foreign Policy including:
•    EU Decidion Making
•    Relations between EU and Eastern Partnership members

Διεθνές Συμπόσιο του Τμήματος με θέμα: Σπινόζα και Σύγχρονη Πολιτική Φιλοσοφία

• Posted on: 12 June 2017

Το Τμήμα Πολιτικών Επιστημών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης σας προσκαλεί στο Διεθνές Συμπόσιο με θέμα:

Σπινόζα και Σύγχρονη Πολιτική Φιλοσοφία

Κύριοι ομιλητές του συμποσίου θα είναι οι:
· Etienne Balibar, Καθηγητής Φιλοσοφίας στο Πανεπιστήμιο Paris X
· Pierre Francois Moreau, Καθηγητής Φιλοσοφίας στην ENS de Lyon
· Kiarina Kordela, Καθηγήτρια Φιλοσοφίας στο Macalester College
· Γεράσιμος Βώκος, Καθηγητής Φιλοσοφίας στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

1/6: Διάλεξη Ομότ. Καθ. κ. George Kaffentzis με θέμα «Το φαινόμενο Τραμπ».

• Posted on: 26 May 2017

Το Τμήμα Πολιτικών Επιστημών οργανώνει διάλεξη του Ομότιμου Καθηγητή Πολιτικής Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου Southern Maine κ. George Kaffentzis με θέμα «Το φαινόμενο Τραμπ».

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 1 Ιουνίου και ώρα 19:00 στην αίθουσα 3Α (Εγνατίας 46, 3ος όροφος).

Αναβολή Ανοικτού μαθήματος με θέμα «Ιστορικές Δίκες: ΑΝΤΙΓΟΝΗ"

• Posted on: 26 May 2017

Η προγραμματισμένη εκδήλωση που αφορούσε Ανοικτό μάθημα με θέμα «Ιστορικές Δίκες: ΑΝΤΙΓΟΝΗ" στο Ωδείο Ρωμαϊκής Αγοράς δεν θα πραγματοποιηθεί λόγω καιρικών συνθηκών.

Η νέα ημερομηνία της θα ανακοινωθεί προσεχώς

26/5: Ανοικτό μάθημα με θέμα «Ιστορικές Δίκες: ΑΝΤΙΓΟΝΗ" στο Ωδείο Ρωμαϊκής Αγοράς

• Posted on: 23 May 2017

Την Παρασκευή 26 Μαϊου 2017 και ώρα 19:00 θα πραγματοποιηθεί Ανοικτό μάθημα με θέμα «Ιστορικές Δίκες: ΑΝΤΙΓΟΝΗ" στο Ωδείο Ρωμαϊκής Αγοράς (είσοδος από οδό Φιλίππου)

Ομιλητές:
Γιάννης Σταυρακάκης, καθηγητής ΑΠΘ
Ανδρέας Τάκης, επ. καθηγητής ΑΠΘ

Συντονισμός:
Άρης Στυλιανού, επ. καθηγητής ΑΠΘ

Αναπαράσταση:
Τίμος Παπαδόπουλος
Θεοδώρα Μπασδάρη

25/5: Εκδήλωση “30 Χρόνια Erasmus στη Θεσσαλονίκη”,

• Posted on: 22 May 2017

Η Πρόεδρος της Επιτροπής Ευρωπαϊκών Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων, Αναπληρώτρια Πρύτανη Ακαδημαϊκών και Φοιτητικών Θεμάτων, Καθηγήτρια Αριάδνη Στογιαννίδου και το Τμήμα Ευρωπαϊκών Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων (ΤΕΕΠ), σας προσκαλούν στην εκδήλωση

ΚΕ.ΣΥ.Ψ.Υ Α.Π.Θ.: Σεμινάρια για τη μελέτη και τη διαχείριση σπουδών

• Posted on: 16 May 2017

Η εισαγωγή στο Πανεπιστήμιο είναι το ορόσημο μιας συστηματικής και επίπονης διαδικασίας με επιτυχημένο αποτέλεσμα. Ωστόσο, όμως, η πορεία και η διεκπεραίωση των φοιτητικών υποχρεώσεων μέχρι την κατάκτηση του πολυπόθητου πτυχίου φαίνεται να είναι μία συνεχής, αδιάλειπτη προσπάθεια που συναντάει συχνά σκαμπανεβάσματα, ματαιώσεις και καθυστερήσεις μέχρι την επίτευξη του επιθυμητού αποτελέσματος.

(προσοχή: προθ: 10/5) Διεξαγωγή της Δελφικής Ακαδημίας Ευρωπαϊκών Σπουδών (19-29 Ιουνίου 2017)

• Posted on: 8 May 2017

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχειαναρτηθεί ανακοίνωση του Ευρωπαϊκού Πολιτιστικού Κέντρου Δελφών σχετικά με τη διεξαγωγή της Δελφικής Ακαδημίας Ευρωπαϊκών Σπουδών (19-29 Ιουνίου 2017), έναν κύκλο εντατικών διεπιστημονικών σεμιναρίων επικεντρωμένων στους τομείς των ανθρωπιστικών και κοινωνικών σπουδών, τα οποία απευθύνονται σε προπτυχιακούς/-ές και μεταπτυχιακούς/-ές φοιτητές και φοιτήτριες (συμπεριλαμβανομένων των Υ.Δ.)

9/5 Εκδήλωση: "Μεταπτυχιακές Σπουδές στο Α.Π.Θ."

• Posted on: 2 May 2017

Το Γραφείο Διασύνδεσης Α.Π.Θ. διοργανώνει εκδήλωση με θέμα "Μεταπτυχιακές Σπουδές στο Α.Π.Θ."  την Τρίτη 9 Μαΐου 2017  ώρα 10:00 – 17:00

Δείτε λεπτομέρειες: https://dasta.auth.gr/cmsitem.aspx?sid=2&id=706

Σελίδες