Εκδηλώσεις-Συνέδρια

23/5: Εκδήλωση παρουσίασης βιβλίου κ. Λάζου

• Posted on: 21 May 2018

Οι εκδόσεις Ταξιδευτής σας προσκαλούν στην παρουσίαση του βιβλίου της Βασιλικής Λάζου Η Επιβολή του Κράτους. Ο εμφύλιος πόλεμος στη Λαμία, 1945-1949 Τετάρτη 23 Μαΐου 2018, ώρα 7 μ.μ. στο Cafe Θέα/tro (Βασιλέως Γεωργίου 2Α - άνωθεν Βασιλικού Θεάτρου)

Θα μιλήσουν:
Γιώργος Μαργαρίτης, Καθηγητής Σύγχρονης Ιστορίας, Τμήμα Πολιτικών Επιστημών, ΑΠΘ
Θανάσης Σφήκας, Καθηγητής Νεότερης και Σύγχρονης Ιστορίας, Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας, ΑΠΘ
Γιώργος Λεοντιάδης, ιστορικός

Συντονίζει η Μαρία Τσαρτσιανίδου, ΜΔΕ Πολιτικής Ιστορίας, Τμήμα Πολιτικών Επιστημών, ΑΠΘ

8/5: Εθελοντική Αιμοδοσία από την Επιτροπή Υγείας του Α.Π.Θ.

• Posted on: 4 May 2018

Σας ενημερώνουμε ότι η Επιτροπή Υγείας του Α.Π.Θ. οργανώνει Εθελοντική Αιμοδοσία

Η αιμοδοσία θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 8 Μαϊου από τις 9 ώς τις 12:30 στην Αίθουσα Τελετών του ΑΠΘ

Παράλληλα με την αιμοδοσία στον χώρο διεξαγωγής θα υπάρξει ενημέρωση από ειδικούς επιστήμονες σχετικά με την αιμοδοσία, την δωρεά σώματος και οργάνων και γενικότερα τις μεταμοσχεύσεις με δυνατότητα δειγματολειψίας σιέλου για δωρεά μυελού των οστών.

4/5: Διάλεξη στο πλαίσιο του μαθήματος Ολοκαύτωμα και Ιστορική Μνήμη

• Posted on: 3 May 2018

Στο πλαίσιο του μαθήματος "Ολοκαύτωμα και Ιστορική Μνήμη" οργανώνεται διάλεξη σε δύο μέρη με τα εξής θέματα:

• Η ένταξη των Ελληνοεβραίων στην Αντίσταση: σιωπή, μνήμη και λόγος
  • Η συγκρότηση και η ανάδυση της μνήμης της Shoah στην Ελλάδα

Η διάλεξη θα γίνει την Παρασκευή 4/5 στις 11 στην αίθουσα Α

Δείτε λεπτομέρειες:

7/5: Επιστημονική εκδήλωση με θέμα "ΠΡΟΚΛΗΣΕΙΣ & ΠΑΡΑΒΙΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ"

• Posted on: 3 May 2018

Στις 7 Μαϊου 2018 η Αντιπροσωπεία του Ελληνικού Οργανισμού Πολιτικών Επιστημόνων (Ε.Ο.Π.Ε. -H.A.P.Sc.) διοργανώνει επιστημονική εκδήλωση με θέμα "ΠΡΟΚΛΗΣΕΙΣ & ΠΑΡΑΒΙΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ".

Η εσπερίδα θα λάβει χώρα στο αμφιθέατρο Β’ ( Ισόγειο ) , κτίριο Ν.Ο.Π.Ε. του Α.Π.Θ. στις 6 η ώρα. Η εκδήλωση τελεί υπό την αιγίδα του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

7/5: Διάλεξη: "Η επιστροφή του Ανατολικού Ζητήματος - Οι γεωπολιτικές συνέπειες για την Ελλάδα"

• Posted on: 27 April 2018

Στις 7 Μαΐου 2018 ο καθηγητής Πολιτικής και Πολιτισμικής Γεωγραφίας στο Πανεπιστήμιο του Paris-I (Panthéon-Sorbonne) κ. Γεώργιος Πρεβελάκης θα δώσει διάλεξη στους φοιτητές του Τμήματος για τις σημερινές γεωπολιτικές εξελίξεις στην ευρύτερη περιοχή της Μεσογείου με τίτλο: "Η επιστροφή του Ανατολικού Ζητήματος - Οι γεωπολιτικές συνέπειες για την Ελλάδα".

Η διάλεξη θα πραγματοποιηθεί στις 11-13 στην αίθουσα Α (ισόγειο κτιρίου ΝΟΠΕ)

Registration for the 5th AIB-CEE Chapter Annual Conference

• Posted on: 24 April 2018

We invite you to our international conference on "International Entrepreneurship as the bridge between international economics and international business", which will take place in Krakow (Poland) on September 12-14, 2018.

Our discussions in the academic panels will concentrate around numerous broadly defined conference tracks. We hope that everybody will find an appropriate topic that will suit his/her interests and/or needs: http://aibcee2018.uek.krakow.pl/?page_id=38

Συνέδριο προσομοίωσης της UNESCO SimUnesCO 2018 στην Κέρκυρα

• Posted on: 19 April 2018

Σας κοινοποιούμε ανακοινωση συνεδρίου προσομοίωσης της UNESCO, SimUnesCO 2018 από το ΙΟΝΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ, ΣΧΟΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗΣ- ΔΙΕΡΜΗΝΕΙΑΣ, ΤΜΗΜΑ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗΣ ΚΑΙ ΔΙΕΡΜΗΝΕΙΑΣ

Δείτε λεπτομέρειες:

25/4 Επιστημονική συνάντηση: "Ταυτότητα φύλου: η σύγχρονη προσέγγιση της διεμφυλικότητας"

• Posted on: 19 April 2018

Η Επιτροπή Ψυχολογικής Υποστήριξης Α.Π.Θ οργανώνει επιστημονική συνάντηση με θέμα "Ταυτότητα φύλου: η σύγχρονη προσέγγιση της διεμφυλικότητας" την Τετάρτη 25 Απριλίου και ώρα στο Κτίριο ΚΕΔΕΑ Αμφιθέατρο III

Δείτε το πρόγραμμα της εκδήλωσης:

Summer Seminar on Nationalism, Religion and Violence 2018 (προθ: 30/4)

• Posted on: 13 April 2018

Στο πλαίσιο Συμφωνίας Επιστημονικής Συνεργασίας του ΑΠΘ με το Charles University της Πράγας, Τσεχίας, σας ενημερώνουμε για την διοργάνωση του Summer Seminar on Nationalism, Religion and Violence 2018 (18 – 29 Ιουνίου 2018) που απευθύνεται σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές καθώς και σε νέους ερευνητές.

9/5 Ημερίδα: "Brexit: Θεσμικές και πολιτικές επιπτώσεις για την Ευρώπη και την Ελλάδα"

• Posted on: 4 April 2018

Το Τμήμα Πολιτικών Επιστημών και ο Τομέας Διεθνών Σπουδών του Τμήματος Νομικής του Α.Π.Θ. οργανώνουν ημερίδα με θέμα: "Brexit: Θεσμικές και πολιτικές επιπτώσεις για την Ευρώπη και την Ελλάδα"

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 9 ΜαΊου και ώρα 6-9 μ.μ. στο κτίριο της Νομικής και ΟΠΕ στην αίθουσα 319