Μεταπτυχιακά

ΔΠΜΣ "Φιλοσοφία: Κείμενα, Ερμηνείες, Πρακτικές": Εξετάσεις εισαγωγής

• Posted on: 20 September 2018

Oι γραπτές εξετάσεις για το Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών Φιλοσοφίας θα διεξαχθούν την Τετάρτη 10 Οκτωβρίου 2018 ώρα 15:30-18:30 στο Κεντρικό Αμφιθέατρο του παλαιού κτηρίου της Φιλοσοφικής Σχολής.

Οι προφορικές συνεντεύξεις θα διεξαχθούν αμέσως μετά το πέρας της γραπτής εξέτασης, στην αίθουσα 215 του παλαιού κτιρίου της Φιλοσοφικής Σχολής.

Η Συντονιστική Επιτροπή του ΔΠΜΣ

Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου: ΠΜΣ: «Διακυβέρνηση και Δημόσιες Πολιτικές»

• Posted on: 17 September 2018

Το Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Διεθνών Σχέσεων του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου ανακοινώνει πρόσκληση υποβολής αιτήσεων για το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Διακυβέρνηση και Δημόσιες Πολιτικές»

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων: 24/9/2018

Αναλυτικές πληροφορίες: https <https://pedis.uop.gr/?page_id=1212>

Μεταπτυχιακά Τμήματος: Εξετάσεις εισαγωγής

• Posted on: 11 September 2018

Μετά την λήξη υποβολής των αιτήσεων για τα 3 από τα 4 Προγράμματα Μεταπτυχιακων Σπουδών (ΠΜΣ) του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών του Α.Π.Θ. (α) ΠΜΣ Πολιτική Θεωρία) (β) ΠΜΣ Πολιτική Ανάλυση και (γ) Πολιτική Ιστορία, Πόλεμος και Στρατηγικές Σπουδές και με βάση όσα ορίζουν οι σχετικές προκηρύξεις ανακοινώνονται τα εξής:

Οι εξετάσεις για εισαγωγή στα ΠΜΣ θα πραγματοποιηθούν την Παρασκευή 21 Σεπτεμβρίου και ώρες 5-8 μ.μ. στις αίθουσες Α και Β. Οι αίθουσες αυτές βρίσκονται στο Ισόγειο του κτιρίου ΝΟΠΕ (πίσω από το κτίριο Διοίκησης)

Παρουσιάσεις διπλωματικής εργασίας των μεταπτυχιακών φοιτητών Γκούρι Διονύση, Χρηστίδη Παναγιώτη και Νίκου Στεργιανής

• Posted on: 10 September 2018

Την  Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου 2018, στην Αίθουσα 107 (1ος ‘ορ. Κτιρίου ΝΟΠΕ), θα γίνουν οι παρουσιάσεις της διπλωματικής εργασίας των εξής μεταπτυχιακών φοιτητών:

• στις 12:30 μ. του Γκούρι Διονύση με τίτλο: «Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΣΤΗ ΣΥΡΙΑ (2011-2017). ΈΝΑ ΝΕΟ ΕΙΔΟΣ ΠΟΛΕΜΟΥ;».
  • στις 13:15 μ. του Χρηστίδη Παναγιώτη με τίτλο: «Η ΑΝΑΣΧΕΣΗ ΤΗΣ ΚΙΝΑΣ- ΝΕΟ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟ ΚΑΙ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΟ ΔΟΓΜΑ ΤΩΝ ΗΠΑ;».
  • στις 13:45 μ. της Νίκου Στεργιανής με τίτλο: «Η ΒΙΑ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΣΤΟΥΣ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥΣ ΠΟΛΕΜΟΥΣ».

Δ.Π.Μ.Σ. Διερμηνείας και Μετάφρασης του Τμήματος Αγγλικής Φιλολογίας (προθ: 25/9)

• Posted on: 10 September 2018

Ανακοινώνεται ότι μετά την έκδοση του ΦΕΚ 3774/Β/3-9-2018 για την επανίδρυση του Διατμηματικού Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών Διερμηνείας και Μετάφρασης, η κατάθεση αιτήσεων θα πραγματοποιηθεί μεταξύ 20 και 25 Σεπτεμβρίου 2018 στη Γραμματεία του Τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας.

Δείτε την προκήρυξη: http://www.enl.auth.gr/files/99999_announcement_dpms_katefthinsi_metafrasis_2018_diavgeia.pdf

Σχετικά με τα μεταπτυχιακά του Τμήματος

• Posted on: 30 August 2018

Σας ενημερώνουμε ότι έχει επικαιροποιηθεί η ιστοσελίδα του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών Α.Π.Θ. όσον αφορά τα 4 νέα μεταπτυχιακά του

Μπορείτε πλέον να δείτε για κάθε μεταπτυχιακό ξεχωριστά την περιγραφή του προγράμματος, εξεταστέα ύλη εισαγωγής και τον αναλυτικό κανονισμό του όπως εγκρίθηκε από την Σύγκλητο και δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ.

Δ.Π.Μ.Σ.: «Φιλοσοφία: Κείμενα, Ερμηνείες, Πρακτικές»: Προκήρυξη και εξετάσεις εισαγωγής (προθ: 28/9)

• Posted on: 24 August 2018

Το Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Δ.Π.Μ.Σ.) «Φιλοσοφία: Κείμενα, Ερμηνείες, Πρακτικές» προκηρύσσει τριάντα (30) θέσεις μεταπτυχιακών φοιτητών και φοιτητριών του πρώτου κύκλου σπουδών για το ακαδ. έτος 2018-19, και συγκεκριμένα:
- Δεκαπέντε (15) θέσεις στην Ειδίκευση «Ιστορία της Φιλοσοφίας»
- Δεκαπέντε (15) θέσεις στην Ειδίκευση «Πολιτική, Ηθική, Δίκαιο».

Oι γραπτές εξετάσεις εισαγωγής θα διεξαχθούν την Τετάρτη 10 Οκτωβρίου 2018 ώρα 15:30-18:30 στο Κεντρικό Αμφιθέατρο του παλαιού κτηρίου της Φιλοσοφικής Σχολής.

Προκήρυξη μεταπτυχιακών προγραμμάτων Τμήματος Πολιτικών Επιστημών Α.Π.Θ.

• Posted on: 6 August 2018

Το Τμήμα Πολιτικών Επιστημών Α.Π.Θ. ανακοινώνει την προκήρυξη για 3 από τα Προγράμματα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) του για το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019 και πιο συγκεκριμένα για:

Εξεταστέα ύλη εισαγωγής στα μεταπτυχιακά του Τμήματος

• Posted on: 27 July 2018

Δείτε στο http://www.polsci.auth.gr/el/polsci/5306 την επικαιροποιημένη ύλη για τις εισαγωγικές εξετάσεις για τα μεταπτυχιακά του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών Α.Π.Θ. για το ακαδημαϊκό έτος 2018-19

Η προκήρυξη αναμένεται να δημοσιευτεί μέσα στις επόμενες μέρες, μετά την σχεδική δημοσιευση της της θεσμοθέτησης τους στο ΦΕΚ

5/7: Υποστήριξη διατριβής υποψήφιου διδάκτορα Σιώμου Θωμά

• Posted on: 3 July 2018

Ο υποψήφιος διδάκτορας Σιώμος Θωμάς θα υποστηρίξει την διατριβή με θέμα: "Χρεωκοπία και Ματαίωση: Μηντιακές Αφηγήσεις της Ελληνικής Δημοσιονομικής Κρίσης" την Πέμπτη 5 Ιουλίου 2018 και ώρα 10.00 π.μ Αίθουσα  τηλεδιασκέψεων, ισόγειο κτιρίου Νομικής

Σελίδες