Υποτροφίες

Χρηματικά βραβεία σε παιδιά εν ενεργεία και συνταξιούχων ναυτικών της ΕΣΤΙΑΣ ΝΑΥΤΙΚΩΝ

• Posted on: 11 October 2019

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών: http://dps.auth.gr/el/node/3261 έχει αναρτηθεί η ανακοίνωση της ΕΣΤΙΑΣ ΝΑΥΤΙΚΩΝ σχετικά με τη χορήγηση χρηματικών βραβείων, σε παιδιά εν ενεργεία και συνταξιούχων ναυτικών, που φοίτησαν σε ΑΕΙ της Ελλάδας, το ακαδημαϊκό έτος 2018-19

Πρόγραμμα υποτροφιών αριστείας της Ομοσπονδιακής Κυβέρνησης της Ελβετίας

• Posted on: 25 September 2019

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του _Τμήματος Σπουδών_ <http://dps.auth.gr/el/node/3253> έχει αναρτηθεί συνοπτική περιγραφή και οι αντίστοιχες προκηρύξεις σχετικά με πρόγραμμα υποτροφιών αριστείας της Ομοσπονδιακής Κυβέρνησης της Ελβετίας, ακαδημαϊκού έτους 2020-2021, για:

Προκήρυξη προγραμμάτων υποτροφιών της Γερμανικής Υπηρεσίας Ακαδημαϊκών Ανταλλαγών (DAAD)

• Posted on: 25 September 2019

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του _Τμήματος Σπουδών_ <http://dps.auth.gr/el/node/3251> έχει αναρτηθεί η προκήρυξη και συνοπτική περιγραφή των προγραμμάτων υποτροφιών της Γερμανικής Υπηρεσίας Ακαδημαϊκών Ανταλλαγών (DAAD), προς Έλληνες και Ελληνίδες, ακαδημαϊκού έτους 2020-21.

Υποτροφίες προπτυχιακών σπουδών από το "Ταμείο Αρωγής Απόρων Μεσσηνίων Φοιτητών" (αιτήσεις 4-5/10)

• Posted on: 9 September 2019

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί η προκήρυξη του Εκκλησιαστικού Ιδρύματος "Ταμείο Αρωγής Απόρων Μεσσηνίων Φοιτητών", της Ιεράς Μητροπόλεως Μεσσηνίας, που αφορά σε υποτροφίες προπτυχιακών σπουδών, ακ. έτους 2019-20, για φοιτητές με οικονομικές δυσκολίες, οι οποίοι κατάγονται από τις επαρχίες της Ι.Μ.
Μεσσηνίας και έως την εισαγωγή τους στο Πανεπιστήμιο διαμένουν εντός των ορίων της Ιεράς Μητροπόλεως Μεσσηνίας.

Υποτροφία Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος

• Posted on: 4 September 2019

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί ανακοίνωση σχετικά με 1 υποτροφία που χορηγεί το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, σε Έλληνα/Ελληνίδα νέο/νέα επιστήμονα, για πραγματοποίηση έρευνας σε μία από τις 4 Σχολές του Ινστιτούτου Προηγμένων Ερευνών (IAS-Princeton): Ιστορικών Μελετών, Μαθηματικών, Φυσικών Επιστημών, Κοινωνικών Επιστημών.

Προγράμματα υποτροφιών Ιδρύματος Fulbright για το ακαδημαικό έτος 2020-21

• Posted on: 28 August 2019

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών μπορείτε να βρείτε την προκήρυξη και συνοπτική περιγραφή των προγράμματων υποτροφιών προς Έλληνες και Ελληνίδες πολίτες, για το ακαδημαικό έτος 2020-21, του Ιδρύματος Fulbright, που απευθύνονται σε καθηγητές/-τριες, ερευνητές/-τριες, απόφοιτους/-ες και μεταπτυχιακούς/-ές φοιτητές/-τριες, Υ.Δ., εκπαιδευτικούς και εργαζόμενους/-ες στην εκπαίδευση, καλλιτέχνες και επαγγελματίες σε ένα ευρύ φάσμα τεχνών και σχετικών ειδικοτήτων.

Δημόσια πρόσκληση μεταπτυχιακών υποτροφιών 2019-2020 | Κοινωφελές Ίδρυμα Ιωάννη Σ. Λάτση

• Posted on: 31 May 2019

Το Κοινωφελές Ίδρυμα Ιωάννη Σ. Λάτση προκηρύσσει τη χορήγηση νέων μεταπτυχιακών υποτροφιών ακαδημαϊκού έτους 2019-2020 για σπουδές επιπέδου Master σε όλα τα επιστημονικά πεδία και για πανεπιστημιακά ιδρύματα στην Ελλάδα και στην Ευρώπη.

Μπορείτε να διαβάσετε την σχετική δημόσια πρόσκληση στην ιστοσελίδα του Ιδρύματος, ακολουθώντας τον παρακάτω σύνδεσμο: https://www.latsis-foundation.org/ell/public-calls/dhmosia-prosklhsh-metaptyxiakwn-ypotrofiwn-2019-2020

Προκήρυξη 4 υποτροφιών για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής από τα έσοδα του κληροδοτήματος Νικ. Δ. Χρυσοβέργη

• Posted on: 20 May 2019

Το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών ανακοίνωσε την Προκήρυξη τεσσάρων (4) θέσεων υποτροφιών με επιλογή, για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής, εξ ολοκλήρου στο εξωτερικό, κατά το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020, από τα έσοδα του κληροδοτήματος «Νικ. Δ. Χρυσοβέργη».

Η καταληκτική ημερομηνία υποβολής των αιτήσεων είναι 2η Ιουλίου 2019.

Σας επισυνάπτουμε το σχετικό Δελτίο Τύπου του Προέδρου του ΙΚΥ.

Υποτροφία στην Ακαδημία για την Ηγεσία στις Διεθνείς Σχέσεις Queen Elizabeth II

• Posted on: 19 April 2019

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί ανακοίνωση του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος σχετικά με μία (1) υποτροφία με σύμβαση μέλους (fellowship) στην Ακαδημία για την Ηγεσία στις Διεθνείς Σχέσεις Queen Elizabeth II, με βάση το Chatham House στο Λονδίνο, που αφορά σε Έλληνες και Ελληνίδες υπηκόους

Οι αιτήσεις υποβάλλονται ηλεκτρονικά έως τις 29 Απριλίου 2019 (9 π.μ. UK TIME)

Υποτροφία για Θερινό Σχολείο του Shanghai International Studies University

• Posted on: 18 April 2019

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Διεθνών Σχέσεων (http://international-relations.auth.gr/el/node/1923) έχει αναρτηθεί ανακοίνωση σχετικά με τη παροχή υποτροφίας σε προπτυχιακό ή μεταπτυχιακό φοιτητή του ΑΠΘ για συμμετοχή στο Θερινό Σχολείο που διοργανώνεται από το Shanghai International Studies University (SISU), Κίνας, στο πλαίσιο της υφιστάμενης Συμφωνίας Επιστημονικής Συνεργασίας με το ΑΠΘ, στο διάστημα από 8 Ιουλίου έως 2 Αυγούστου 2019.

Σελίδες