Υποτροφίες

International Careers Festival στην Ρώμη με δυνατότητα υποτροφιών (προθ: 15/12)

• Posted on: 24 November 2017

Σας ενημερώνουμε ότι το ΑΠΘ  από 7.12.2016 έχει γίνει μέλος του Διεθνούς Δικτύου “Giovani nel Mondo” που εδρεύει στην Ρώμη, Ιταλία.

Στο πλαίσιο της συμμετοχής του ΑΠΘ στο προαναφερόμενο δίκτυο, περιήλθε ανακοίνωση για την διοργάνωση του 3rd International Careers Festival, που θα διεξαχθεί στην Ρώμη, από 24 έως 27 Μαρτίου 2018.

Στο International Careers Festival προσκαλούνται να συμμετάσχουν προπτυχιακές/οί ή μεταπτυχικές/κοί φοιτήτριες/φοιτητές σε θεματικές ενότητες σχετικές με:

Προκήρυξη για θέσεις πρακτικής άσκησης στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ για το εαρινό εξάμηνο (Αιτήσεις: 10/11-1/12) (... και πρόσθετες διευκρινήσεις)

• Posted on: 13 November 2017

Το Τμήμα Ευρωπαϊκών Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων προκηρύσσει θέσεις πρακτικής άσκησης στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ για το εαρινό εξάμηνο του ακαδ. έτους 2017-2018 με περίοδο ηλεκτρονικής υποβολής αιτήσεων από 10 Νοεμβρίου έως 1 Δεκεμβρίου 2017 (16:00 ώρα Ελλάδας).

Πρόκειται για 80 θέσεις πρακτικής άσκησης με περίοδο έναρξης μετακίνησης μεταξύ 1/3/2018 και 31/8/2018 και μέγιστη διάρκεια επιχορήγησης 3 μηνών των οποίων η διαχείριση και χρηματοδότηση θα πραγματοποιηθεί μέσω του Ομίλου Πρακτικής Άσκησης του ΤΕΙ Αθηνών στο οποίο συμμετέχει το ΑΠΘ.

Υποτροφία από τα έσοδα της κληρονομίας Κωνσταντίνου Παπαϊωάννου (Προθ: 22/12/2017)

• Posted on: 1 November 2017

Σας διαβιβάζουμε, την εγκεκριμένη, με την απόφαση αριθμ. πρωτ: 67242/18-10-2017 της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Μακεδονίας – Θράκης, προκήρυξη χορήγησης υποτροφίας –κατόπιν επιλογής- με δικαιούχο άπορη και άριστη (αποκλειστικά θήλυ) πτυχιούχο όλων των Τμημάτων του Α.Π.Θ. για σπουδές Δεύτερου Κύκλου (μεταπτυχιακές) και σπουδές Τρίτου Κύκλου (διδακτορικές) στο εξωτερικό η οποία υποτροφία θα δοθεί προς συμπλήρωση άλλης χορηγούμενης υποτροφίας από το κράτος.

Δείτε λεπτομερή πρόσκληση:

Πρακτική άσκηση φοιτητών σε Ελληνικές Αρχές στο εξωτερικό

• Posted on: 19 October 2017

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Εξωτερικών έχει αναρτηθεί προκήρυξη για προσφερόμενες θέσεις πρακτικής άσκησης φοιτητών σε Ελληνικές Αρχές στο εξωτερικό που αφορούν στο επόμενο ακαδημαϊκό έτος 2018-2019,  http://www.mfa.gr/eykairies-stadiodromias/praktike-askese/

Δείτε περισσότερα: https://eurep.auth.gr/el/node/1134

Υποτροφίες Ιδρύματος Fulbright

• Posted on: 17 October 2017

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών μπορείτε να βρείτε την προκήρυξη και συνοπτική περιγραφή των προγράμματων υποτροφιών προς Έλληνες πολίτες για το ακαδημαικό έτος 2018-19 του Ιδρύματος Fulbright, που απευθύνονται σε καθηγητές/-τριες, ερευνητές/-τριες, προπτυχιακούς/-ές και μεταπτυχιακούς/-ές φοιτητές/-τριες, Υ.Δ., εκπαιδευτικούς και καλλιτέχνες και αφορούν σε σπουδές, διαλέξεις, επιμορφωτικά προγράμματα και έρευνα στις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής.

Προκήρυξη θέσεων πρακτικής άσκησης επί πληρωμή στο Συμβούλιο της ΕΕ

• Posted on: 29 September 2017

Σας διαβιβάζουμε το αριθμ.2283/29-09-2017 έγγραφο του Τμήματος Διοίκησης με συνημμένο το έγγραφο  που αφορά Προκήρυξη θέσεων πρακτικής άσκησης επί πληρωμή στο Συμβούλιο της ΕΕ

Υποτροφίες της Ελβετικής κυβέρνησης για ξένους φοιτητές σε μεταπτυχιακό επίπεδο για το ακαδ. έτος 2018-2019

• Posted on: 13 September 2017

Η Ελβετική κυβέρνηση μέσω της Ελβετικής Ομοσπονδιακής Επιτροπής για Υποτροφίες ξένων φοιτητών (CFBE) χορηγεί υποτροφίες για ξένους ερευνητές σε μεταπτυχιακό επίπεδο σε ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα της Ελβετίας (πανεπιστήμια, ομοσπονδιακά τεχνολογικά ιδρύματα, πανεπιστήμια εφαρμοσμένων επιστημών, σχολές καλών τεχνών και μουσικής).

Υποτροφίες κληροδοτήματος «ΑΦΩΝ ΖΩΣΙΜΑ»

• Posted on: 7 July 2017

Πιέστε εδώ για να δείτε προκήρυξη επιλογής υποτρόφων χωρίς διαγωνισμό, για σπουδές Δεύτερου Κύκλου (μεταπτυχιακές) και Τρίτου Κύκλου (διδακτορικές) στο εσωτερικό, ακαδημαϊκού έτους 2015-2016, από τα έσοδα του κληροδοτήματος «ΑΦΩΝ ΖΩΣΙΜΑ», που υπάγεται στην άμεση διαχείριση του Υπουργείου Οικονομικών.

Οι αιτήσεις υποβάλλονται από Παρασκευή 18-8-2017 έως και την Τετάρτη 20-9-2017.

Σελίδες