Υποτροφίες

πρόγραμμα υποτροφιών του ΥΠΠΕΘ

• Posted on: 16 February 2018

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί αναλυτική ανακοίνωση, με ενεργούς συνδέσμους προς όλες τις απαραίτητες πληφορορίες, σχετικά με το πρόγραμμα υποτροφιών του ΥΠΠΕΘ, για το ακαδημαϊκό έτος 2018-19, στο πλαίσιο Διμερών Μορφωτικών Συμφωνιών με τις χώρες:

Υποτροφίες Τουρκίας

• Posted on: 16 February 2018

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί ανακοίνωση σχετικά με τα προγράμματα υποτροφιών της Τουρκίας, ακ. έτους 2018-19, προς Έλληνες και Ελληνίδες, για
α) προπτυχιακές σπουδές, σε όλα τα επιστημονικά πεδία
β) μεταπτυχιακές σπουδές 2ου & 3ου κύκλου στον κλάδο Επιστήμης και Τεχνολογίας και στον κλάδο των Κοινωνικών Επιστημών
δ) εκμάθησης της τουρκικής γλώσσας, για δημοσίους υπαλλήλους και ακαδημαϊκούς
ε) έρευνας, για Υ.Δ.

Υποτροφίες Ρουμανίας

• Posted on: 2 February 2018

Σας διαβιβάζουμε το παρακάτω μήνυμα του ΥΠΠΕΘ, με συνημμένο το έγγραφο 14749/Ζ1/29.1.2018, σχετικά με πρόγραμμα υποτροφιών της Ρουμανίας, για το ακ. έτος 2018-19, που αφορά σε:

- αλλοδαπούς/-ές (μη Ρουμάνους/-ες) προερχόμενους/-ες από οποιαδήποτε χώρα, ΕΚΤΟΣ των χωρών-μελών της Ε.Ε.
- ηλικίας έως 35 ετών (υποψήφιοι/-ες για προπτυχιακές και μεταπτυχιακές σπουδές Α΄κύκλου) ή 45 ετών (υποψήφιοι/-ες για προπτυχιακές και μεταπτυχιακές σπουδές Β΄κύκλου)

Υποτροφίες από κληροδοτήματα

• Posted on: 17 January 2018

Σας ενημερώνουμε ότι από το Γραφείο Κληροδοτημάτων του Α.Π.Θ. μας κοινοποιήθηκαν προσκλήσεις για υποβολή αιτήσεων που αφορούν τα εξής:

1. Χορήγηση οικονομικής ενίσχυσης σε τρεις (3) προπτυχιακούς φοιτητές/τριες του Πανεπιστημίου μας όλων Τμημάτων του Α.Π.Θ. κατά προτίμηση προπτυχιακών φοιτητών των Τμημάτων Γεωπονίας ή Κτηνιατρικής από τα έσοδα κληρονομίας Γεωργίου Τρέκα ή Τρικατσούλα (δείτε λεπτομέρειες)

Υποτροφίες Αζερμπαϊτζάν

• Posted on: 15 January 2018

Μας κοινοποιήθηκε ανακοίνωση σχετικά με πρόγραμμα υποτροφιών αριστείας της Διπλωματική Ακαδημίας του Αζερμπαϊτζάν (Μπακού) για αλλοδαπούς/-ές υπηκόους που φοιτούν  στα προγράμματα προπτυχιακών και μεταπτυχιακών σπουδών της (στην αγγλική γλώσσα), σε οποιαδήποτε από τις Σχολές της (Δημοσίων & Διεθνών Θεμάτων, Διοίκησης Επιχειρήσεων, Εκπαίδευσης, Τεχνολογιών & Μηχανικής Πληροφορικής).

Δείτε περισσότερα: http://dps.auth.gr/el/node/2812

Υποτροφίες Ιδρύματος Ωνάση

• Posted on: 9 January 2018

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών (δείτε: http://dps.auth.gr/el/node/2971) έχει αναρτηθεί συνοπτική ανακοίνωση σχετικά με τα προγράμματα υποτροφιών του Ιδρύματος Ωνάση, προς Ελληνες και Ελληνίδες, ακαδημαϊκού έτους 2018-19, που αφορούν σε:

- μεταπτυχιακές σπουδές Α΄ (MPhil/MRes)  και Β΄ κύκλου (PhD) στο εξωτερικό, σε όλους τους κλάδους & τις ειδικότητες
- μεταπτυχιακές σπουδές Β΄ κύκλου (Δ.Δ.) στο εσωτερικό, σε συγκεκριμένα γνωστικά πεδία & ειδικότητες

Υποτροφίες Ισραήλ: Σπουδές, έρευνα γλώσσα (προθ. 15/12)

• Posted on: 30 November 2017

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί αναλυτική ανακοίνωση σχετικά με το πρόγραμμα υποτροφιών του Ισραήλ, ακ. έτους 2018-2019, για:

- Μεταπτυχιακές Σπουδές
- Εκπόνηση Διδακτορικής Διατριβής
- Εκπόνηση Μεταδιδακτορικής Έρευνας
- Έρευνα
- Θερινά Μαθήματα Γλώσσας & Πολιτισμού

Ο φάκελος υποψηφιότητας κατατίθεται στην Πρεσβεία του Ισραήλ στην Αθήνα έως τις 15 Δεκεμβρίου 2017.

International Careers Festival στην Ρώμη

• Posted on: 24 November 2017

Σας ενημερώνουμε ότι το ΑΠΘ  από 7.12.2016 έχει γίνει μέλος του Διεθνούς Δικτύου “Giovani nel Mondo” που εδρεύει στην Ρώμη, Ιταλία.

Στο πλαίσιο της συμμετοχής του ΑΠΘ στο προαναφερόμενο δίκτυο, περιήλθε ανακοίνωση για την διοργάνωση του 3rd International Careers Festival, που θα διεξαχθεί στην Ρώμη, από 24 έως 27 Μαρτίου 2018.

Στο International Careers Festival προσκαλούνται να συμμετάσχουν προπτυχιακές/οί ή μεταπτυχικές/κοί φοιτήτριες/φοιτητές σε θεματικές ενότητες σχετικές με:

Προκήρυξη για θέσεις πρακτικής άσκησης στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ για το εαρινό εξάμηνο (Αιτήσεις: 10/11-1/12) (... και πρόσθετες διευκρινήσεις)

• Posted on: 13 November 2017

Το Τμήμα Ευρωπαϊκών Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων προκηρύσσει θέσεις πρακτικής άσκησης στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ για το εαρινό εξάμηνο του ακαδ. έτους 2017-2018 με περίοδο ηλεκτρονικής υποβολής αιτήσεων από 10 Νοεμβρίου έως 1 Δεκεμβρίου 2017 (16:00 ώρα Ελλάδας).

Πρόκειται για 80 θέσεις πρακτικής άσκησης με περίοδο έναρξης μετακίνησης μεταξύ 1/3/2018 και 31/8/2018 και μέγιστη διάρκεια επιχορήγησης 3 μηνών των οποίων η διαχείριση και χρηματοδότηση θα πραγματοποιηθεί μέσω του Ομίλου Πρακτικής Άσκησης του ΤΕΙ Αθηνών στο οποίο συμμετέχει το ΑΠΘ.

Υποτροφία από τα έσοδα της κληρονομίας Κωνσταντίνου Παπαϊωάννου (Προθ: 22/12/2017)

• Posted on: 1 November 2017

Σας διαβιβάζουμε, την εγκεκριμένη, με την απόφαση αριθμ. πρωτ: 67242/18-10-2017 της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Μακεδονίας – Θράκης, προκήρυξη χορήγησης υποτροφίας –κατόπιν επιλογής- με δικαιούχο άπορη και άριστη (αποκλειστικά θήλυ) πτυχιούχο όλων των Τμημάτων του Α.Π.Θ. για σπουδές Δεύτερου Κύκλου (μεταπτυχιακές) και σπουδές Τρίτου Κύκλου (διδακτορικές) στο εξωτερικό η οποία υποτροφία θα δοθεί προς συμπλήρωση άλλης χορηγούμενης υποτροφίας από το κράτος.

Δείτε λεπτομερή πρόσκληση:

Σελίδες