Σχετικά με το μάθημα της Διδακτικής της Πολιτικής Παιδείας της 16/10

• Posted on: 14 October 2019

Παρακαλούνται όσοι φοιτητές ενδιαφέρονται να παρακολουθήσουν το μάθημα της Διδακτικής της Πολιτικής Παιδείας να έλθουν στο μάθημα της Τετάρτης 16/10 όπου θα γίνει ό προγραμματισμός ύλης και μαθήματος.

Μετεγγραφές φοιτητών/τριών των Α.Ε.Ι. για το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020

• Posted on: 14 October 2019

Σας ενημερώνουμε ότι οι ημερομηνίες ηλεκτρονικής υποβολής αίτησης των αιτούντων για μετεγγραφές φοιτητών/τριών των Α.Ε.Ι. και των Ανωτάτων Εκκλησιαστικών Ακαδημιών για το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020 είναι από Τετάρτη 16 Οκτωβρίου 2019 έως και Κυριακή 27 Οκτωβρίου 2019.

"Πολιτικές και πρακτικές καταστολής στο σύγχρονο κόσμο": Μεταφορά μαθήματος από 16 σε 17/10

• Posted on: 10 October 2019

Το μάθημα "Πολιτικές και πρακτικές καταστολής στο σύγχρονο κόσμο" της Τετάρτης 16/10 θα πραγματοποιηθεί εκτάκτως την Πέμπτη 17/10 ώρα 12-3 στην αίθουσα 3Δ (Εγνατίας 46).

Η διδάσκουσα

Βασιλική Λάζου

Εγγραφές ελλήνων του εξωτερικού και τέκνων ελλήνων υπαλλήλων που υπηρετούν στο εξωτερικό για το 2019-20

• Posted on: 9 October 2019

Οι επιτυχόντες αυτής της κατηγορίας  θα πρέπει να υποβάλουν ηλεκτρονική αίτηση έγγραφης μέσα το περιβάλλον *register.auth.gr <http://register.auth.gr>* και να προσέλθουν στην γραμματεία του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών  από 3 Οκτωβρίου έως 11 Οκτωβρίου 2019 και ώρες 11:00-13:00 με την αίτηση που θα εκτυπώσουν από το ίδιο περιβάλλον και με τα απαραίτητα δικαιολογητικά που απαιτούνται στην κατηγορία που ανήκουν (1,2,3,4,5).Το μήνυμα θα περιλαμβάνει αναλυτικές οδηγίες για τους φοιτητές.

Αλλαγή αίθουσας μαθημάτων (Μακρής, Γαιτενίδης) από Δευτέρα 14/10

• Posted on: 8 October 2019

Ανακοινώνονται επίσης οι εξής (μόνιμες) αλλαγές αίθουσας διδασκαλίας μαθημάτων:
1. Το μάθημα επιλογής "Εθνικισμός: Ιδεολογία και Πρακτικές (ΚΕ0Χ08) (διδάσκων: Μακρής) κάθε Δευτέρα 9-12 θα γίνεται στην αίθουσα 107 (δεν αλλάζει μέρα και ώρα)
2. Το μάθημα επιλογής Πολιτικές των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων (ΚΕ0Χ04) (διδάσκων: Γαϊτενίδης) κάθε Δευτέρα 12-3 θα γίνεται στην αίθουσα Β (δεν αλλάζει μέρα και ώρα)

Μαθήματα ελληνικής γλώσσας αλλοδαπών φοιτητών

• Posted on: 5 October 2019

.Σύμφωνα με το Π.Δ. 1051/77 όλοι οι αλλοδαποί φοιτητές-ήτριες των Τμημάτων του Α.Π.Θ. παρακολουθούν και διδάσκονται την ελληνική γλώσσα ως ξένη στο Σ.Ν.Ε.Γ. σύμφωνα με τα ισχύοντα στο Πρόγραμμα Σπουδών του κάθε Τμήματος για τη διδασκαλία της ξένης γλώσσας.

Πρακτική άσκηση: Αποτελέσματα επιλογής 1ης πρόσκλησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος

• Posted on: 4 October 2019

Δείτε στο αρχείο παρακάτω τα αποτελέσματα επιλογής και τοποθετήσεων από την 1η πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος του προγράμματος "Πρακτική Άσκηση-ΕΣΠΑ" ακαδημαϊκού έτους 2019-20

Σχετικά με το μάθημα: "Πρακτική Άσκηση"

• Posted on: 3 October 2019

Το μάθημα "πρακτική άσκηση" αφορά κυρίως τους φοιτητές/τριες που έχουν ανταποκριθεί στην πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος και με τους οποίους είμαστε σε επικοινωνία για την έναρξη της απασχόλησης τους σε θέσεις πρακτικής με αμοιβή. Εκτός από την απασχόληση σε φορείς πρακτικής οι φοιτητές θα πρέπει να κάνουν και μια εργασία για το μάθημα "Πρακτική Άσκηση".

Οι φοιτητές που θα πραγματοποιήσουν πρακτική σε θέση απασχόλησης αυτή την περίοδο (Νοέμβριος-Ιανουάριος) θα πρέπει επίσης να δηλώσουν το επιλεγόμενο μάθημα "Πρακτική Άσκηση" στις δηλώσεις μαθημάτων του χειμερινού εξαμήνου.

Ανακοίνωση για το Μάθημα «Θέματα Εφαρμοσμένης Πολιτικής Ανάλυσης»

• Posted on: 3 October 2019

Η διδασκαλία του μαθήματος θα ξεκινήσει τη ΔΕΥΤΕΡΑ 7/10 (3-6) στην Αίθουσα 3Α. Στο χειμερινό εξάμηνο 2019-20 θα ασχοληθούμε με μεθόδους ανάλυσης για την μελέτη των χαρακτηριστικών των εκλεγμένων στην Τοπική Αυτοδιοίκηση (Δήμαρχος, Δημοτικοί Σύμβουλοι, Σύμβουλοι Δημοτικών Κοινοτήτων) σε συνδυασμό με τα εκλογικά αποτελέσματα σε Δήμους του Πολεοδομικού Συγκροτήματος Θεσσαλονίκης. Η αξιολόγηση του μαθήματος στηρίζεται σε συλλογικές και ατομικές εργασίες.

Θεόδωρος Χατζηπαντελής

10/10: Εκδήλωση υποδοχής πρωτοετών Τμήματος Πολιτικών Επιστημών

• Posted on: 2 October 2019

Το Τμήμα Πολιτικών Επιστημών καλεί τους νέους πρωτοετείς φοιτητές του σε εκδήλωση υποδοχής την Πέμπτη 10/10 στις 10:30 στην αίθουσα Α (ισόγειο κτιρίου ΝΟΠΕ)

Στην εκδήλωση θα παρουσιαστούν σημαντικές πληροφορίες για το τμήμα, το πρόγραμμα σπουδών κ.α.

Σελίδες