Εκδηλώσεις-Συνέδρια

Συνέδριο προσομοίωσης της UNESCO SimUnesCO 2018 στην Κέρκυρα

• Posted on: 19 April 2018

Σας κοινοποιούμε ανακοινωση συνεδρίου προσομοίωσης της UNESCO, SimUnesCO 2018 από το ΙΟΝΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ, ΣΧΟΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗΣ- ΔΙΕΡΜΗΝΕΙΑΣ, ΤΜΗΜΑ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗΣ ΚΑΙ ΔΙΕΡΜΗΝΕΙΑΣ

Δείτε λεπτομέρειες:

25/4 Επιστημονική συνάντηση: "Ταυτότητα φύλου: η σύγχρονη προσέγγιση της διεμφυλικότητας"

• Posted on: 19 April 2018

Η Επιτροπή Ψυχολογικής Υποστήριξης Α.Π.Θ οργανώνει επιστημονική συνάντηση με θέμα "Ταυτότητα φύλου: η σύγχρονη προσέγγιση της διεμφυλικότητας" την Τετάρτη 25 Απριλίου και ώρα στο Κτίριο ΚΕΔΕΑ Αμφιθέατρο III

Δείτε το πρόγραμμα της εκδήλωσης:

Summer Seminar on Nationalism, Religion and Violence 2018 (προθ: 30/4)

• Posted on: 13 April 2018

Στο πλαίσιο Συμφωνίας Επιστημονικής Συνεργασίας του ΑΠΘ με το Charles University της Πράγας, Τσεχίας, σας ενημερώνουμε για την διοργάνωση του Summer Seminar on Nationalism, Religion and Violence 2018 (18 – 29 Ιουνίου 2018) που απευθύνεται σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές καθώς και σε νέους ερευνητές.

9/5 Ημερίδα: "Brexit: Θεσμικές και πολιτικές επιπτώσεις για την Ευρώπη και την Ελλάδα"

• Posted on: 4 April 2018

Το Τμήμα Πολιτικών Επιστημών και ο Τομέας Διεθνών Σπουδών του Τμήματος Νομικής του Α.Π.Θ. οργανώνουν ημερίδα με θέμα: "Brexit: Θεσμικές και πολιτικές επιπτώσεις για την Ευρώπη και την Ελλάδα"

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 9 ΜαΊου και ώρα 6-9 μ.μ. στο κτίριο της Νομικής και ΟΠΕ στην αίθουσα 319

Δείτε το πρόγραμμα της εκδήλωσης:

Ημέρες καριέρας Α.Π.Θ. 2018

• Posted on: 28 March 2018

Το Γραφείο Διασύνδεσης του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης διοργανώνει  "Ημέρες Καριέρας 2018 Α.Π.Θ."  που θα πραγματοποιηθούν στις 21-23 Μαΐου 2018 στο Κέντρο Διάδοσης Ερευνητικών Αποτελεσμάτων (ΚΕ.Δ.Ε.Α.) ΑΠΘ.

Οι τελειόφοιτοι και οι απόφοιτοι του Α.Π.Θ. που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στις συνεντεύξεις με τις επιχειρήσεις που αναζητούν προσωπικό για άμεση ή μελλοντική συνεργασία, μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή είτε να δηλώσετε συμμετοχή από 7 Μαρτίου έως 3 Απριλίου 2018

30/3/2018: Colloquium Τμήματος Πολιτικών Επιστημών

• Posted on: 20 March 2018

Colloquium Τμήματος Πολιτικών Επιστημών
18.00, Παρασκευή 30 Μαρτίου 2018
Αίθουσα 319, 3ος όροφος, κτίριο ΝΟΠΕ

Θέμα: «Οι ψευδείς ειδήσεις ως μετα-νεωτερική μυθολογία. Η περίπτωση του αντι-εμβολιαστικού κινήματος»

Έχουμε εισέλθει αμετάκλητα στην εποχή της μετα-αλήθειας (post truth). Ο όρος ψευδής είδηση ανακηρύχθηκε έννοια της χρονιάς (ή μήπως είναι κι αυτό ψευδής είδηση;) Πως παράγονται, διαχέονται και πως λειτουργούν οι ψευδείς ειδήσεις; Με το ερώτημα αυτό καταπιάνεται η Δήμητρα Δημητρακοπούλου επίκουρη καθηγήτρια ΜΜΕ ΑΠΘ.

ECOCITY FORUM 2018: Παράταση προθεσμίας υποβολής περιλήψεων εργασιών

• Posted on: 20 March 2018

Το ECOCITY, εθελοντικός οργανισμός με προσανατολισμό στο αστικό περιβάλλον και μέλος των διεθνών περιβαλλοντικών δικτύων European Environmental Bureau (ΕΕΒ), Transport & Environment, PANEUROPE, ECOS, ECO Energy and ΜΙΟ/ECSDE, ανέλαβε την πρωτοβουλία της διοργάνωσης  Διεθνούς Συνεδρίου, που θα πραγματοποιηθεί στο Μέγαρο Μουσικής στην Θεσσαλονίκη 3 - 5 Οκτωβρίου 2018, με τον τίτλο ECOCITY FORUM 2018 “Circular  Economy In Smart Cities”.

Δείτε λεπτομέρειες καθώς και την παράταση της προθεσμίας υποβολής περιλήψεων ως 30/3

17-18/3: Συνέδριο του Τμήματος: The Balkan States during World War II

• Posted on: 9 March 2018

Το Τμήμα Πολιτικών Επιστημών ΑΠΘ οργανώνει συνέδριο με τίτλο "The Balkan States during World War II" που απευθύνεται κυρίως σε μεταπτυχιακούς φοιτητές και νέους ερευνητές.

Το συνέδριο θα πραγματοποιηθεί στις 17-18 Μαρτίου 2018 στο ΚΕΔΕΑ:

Ιστοσελίδα συνεδρίου: http://balkanstatesduringwwii.com

Σελίδα Facebook: https://www.facebook.com/balkanstatesduringwwii/

9/3: Seminar in the framework of the course: “Judicial review of legislation (Constitutional procedure law)”: Judicialization of social conflicts in times of financial crisis

• Posted on: 27 February 2018

We are pleased to invite you to the seminar organized in the framework of the course: “Judicial review of legislation (Constitutional procedure law)”: Judicialization of social conflicts in times of financial crisis

The event will take place on Friday 9th of March, at 6 p.m. in room 112 (room Constantopoulos, 1st floor, School of law).

6/3: Επιστημονική εκδήλωση με θέμα: "Μειονότητες: Δικαιώματα και Διεκδικήσεις"

• Posted on: 27 February 2018

Στις 6 Μαρτίου 2018 η Αντιπροσωπεία του Ελληνικού Οργανισμού Πολιτικών Επιστημόνων (Ε.Ο.Π.Ε. -H.A.P.Sc.) διοργανώνει επιστημονική εκδήλωση με θέμα: "Μειονότητες: Δικαιώματα και Διεκδικήσεις".

Η ημερίδα θα λάβει χώρα στην αίθουσα 2 Ν.Ο.Π.Ε. του Α.Π.Θ. στις 6 η ώρα. Η εκδήλωση τελεί υπό την αιγίδα του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Θεματικες ενότητες:

1) οι μειονότητες στη διεθνή έννομη τάξη - Μιλτιάδης Σαριγιαννίδης