Εκδηλώσεις-Συνέδρια

21/2 Ημερίδα του Colloquium: "Κλιματική αλλαγή: πολίτες, κινήματα και κόμματα"

• Posted on: 14 February 2020

Ημερίδα του Colloquium του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών
Κτίριο Ν.Ο.Π.Ε.. Αίθουσα 319, 3ος Όροφος
Παρασκευή 21/2/2020, 18.00-21:00

Ομιλητές:
Κωνσταντίνος Τσιτσελίκης, Καθηγητής, ΠΑΜΑΚ
Το κλίμα ως οικουμενικό κοινό: προοπτικές αναδιάταξης της προστασίας και των δικαιωμάτων.
Κάρολος Καβουλάκος , Επ. Καθηγητής, AΠΘ
Κλιματική αλλαγή, κινήματα και μοντέλο ανάπτυξης.

Νίκος Νικήσιανης, Διδάκτορας, ΑΠΘ
Η κλιματική κρίση ως πεδίο κοινωνικού ανταγωνισμού: το παράδειγμα των Κίτρινων Γιλέκων.

17/2: Σεμινάριο του Κύκλου Μελέτης του Λαϊκιστικού Φαινομένου

• Posted on: 13 February 2020

«Ικανές και αναγκαίες συνθήκες για την ανάπτυξη του λαϊκισμού:

Η αναστοχαστική επιστροφή στην ιστορία»

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Στο επόμενο σεμινάριο του Κύκλου Μελέτης του Λαϊκιστικού Φαινομένου, τη Δευτέρα 17 Φεβρουαρίου, στις 18.00, στην αίθουσα 319 του κτιρίου της ΝΟΠΕ, ο Άγγελος Γουνόπουλος θα διερευνήσει, τους κλασικούς και τους σύγχρονους λαϊκισμούς της Λατινικής Αμερικής, και τις αμφισημίες των αναγκαίων και των ικανών συνθηκών για την εμφάνισή του.

5/2: Ενημέρωση από τον συντονιστή ECTS για το Erasmus+ Σπουδές

• Posted on: 4 February 2020

Την Τετάρτη 5/2 στις 11 θα γίνει, στην αίθουσα 107, η ενημέρωση των φοιτητών που επιθυμούν να μετακινηθούν με το πρόγραμμα Erasmus+ Σπουδές για το επόμενο ακαδημαϊκό έτος.

29/9: Συζήτηση στο πλαίσιο του μαθήματος: Οι «άμαχοι» στους σύγχρονους πολέμους του Π.Μ.Σ. Πολιτική Ιστορία, Πόλεμος και Στρατηγικές Σπουδές.

• Posted on: 24 January 2020

Εκδήλωση με θέμα: "Εθνίες, Έθνη και Πολυεθνικές: η Γενοκτονία στην Ρουάντα, οι πόλεμοι του Κονγκό και η λεηλασία του ορυκτού του πλούτου.

Είναι μία επισκόπηση της κρίσης στις Μεγάλες Λίμνες (1990-2003,) μαζί με λίγη Ιστορία για τα πριν.

Εισηγητής: Βασίλης Νικολαΐδης

24/1: Ενημερωτική εκδήλωση για το πρόγραμμα Erasmus+ για Σπουδές

• Posted on: 21 January 2020

Το Τμήμα Ευρωπαϊκών Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων θα πραγματοποιήσει ενημερωτική εκδήλωση για το πρόγραμμα Erasmus+ για Σπουδές για το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021 την Παρασκευή 24 Ιανουαρίου 2020, στις 10:00 π.μ. στην Αίθουσα Τελετών του Α.Π.Θ. (είσοδος από το ισόγειο του κτιρίου Διοίκησης).

Σε περίπτωση αδυναμίας παρουσίας σας στην εκδήλωση, η τελευταία θα μεταδοθεί και μέσω live streaming.

22/1: Παρουσίαση του Προϋπολογισμού Πολιτών 2020 από την έδρα Jean Monnet στην Ευρωπαϊκή Φορολογική Πολιτική και Διοίκηση της Νομικής Σχολής του ΑΠΘ

• Posted on: 20 January 2020

Η έδρα Jean Monnet στην Ευρωπαϊκή Φορολογική Πολιτική και Διοίκηση της Νομικής Σχολής του ΑΠΘ, της ερευνητικής ομάδας «Διαφάνεια του Προϋπολογισμού» και του Διϊδρυματικού Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (Δ.Π.Μ.Σ.) "Δίκαιο και Οικονομικά" του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Μακεδονία και της Νομικής Σχολής του ΑΠΘ. σας προσκαλούν σε ημερίδα που διοργανώνουν την Τετάρτη 22 Ιανουαρίου και ώρα 5:30 μ.μ. στην αίθουσα συνεδρίων του ΠΑΜΑΚ.

24/1: Ημερίδα του Colloquium Η άκρα δεξιά στην Ελλάδα και στην Ευρώπη: ζητήματα ταυτότητας, ρατσισμού και οικονομικής κρίσης

• Posted on: 17 January 2020

Ημερίδα του Colloquium του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών
Κτίριο Ν.Ο.Π.Ε.. Αίθουσα 319, 3ος Όροφος
Παρασκευή 24/1/2020, 18.00-21:00

Ομιλητές:
Βασιλική Γεωργιάδου, Καθηγήτρια, Πάντειο Πανεπιστήμιο
Η ευρωπαϊκή άκρα δεξιά σε ανοδική τροχιά: πολιτισμικές αντιδράσεις και οικονομικοί φόβοι.
Νικόλας Σεβαστάκης, Καθηγητής, AΠΘ
Για τις (ακρο)δεξιές ‘πολιτικές της ταυτότητας’. Ανάμεσα στο παρελθόν και στο παρόν.

Κύκλος Μελέτης του Λαϊκιστικού Φαινομένου: Δημιουργία Ομάδας Ανάγνωσης

• Posted on: 16 January 2020

Ο Κύκλος Μελέτης του Λαϊκιστικού Φαινομένου απευθύνει ανοιχτό κάλεσμα προς φοιτητές/φοιτήτριες στο προπτυχιακό και στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών, υποψήφιους/-ες διδάκτορες/-ισσες, μεταδιδάκτορες  ερευνητές και ερευνήτριες, μέλη ΔΕΠ καθώς και γενικά σε όλους όσοι παρακολουθούν την ακαδημαϊκή συζήτηση περί λαϊκισμού να συμμετέχουν στην δημιουργία κλειστής ομάδας ανάγνωσης, μελέτης και συζήτησης σημαντικών και εκτενών έργων ή εργογραφιών σημαντικών ερευνητών στο πεδίο των Σπουδών του Λαϊκισμού.

14/1: Ομιλία στο ΠΜΣ ‘Πολιτική Θεωρία’ σε συνεργασία με το Colloquium του Τμήματος

• Posted on: 10 January 2020

Την Τρίτη 14/01/2020, 18.00 μ.μ θα γίνει ομιλία της Επίκ. Καθ. Φωτεινής Βάκη με Θέμα: Ο Καντ για την επανάσταση

στο ΠΜΣ ‘Πολιτική Θεωρία’ του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών Α.Π.Θ. σε συνεργασία με το Colloquium του Τμήματος