Εκδηλώσεις-Συνέδρια

• Posted on: 18 January 2018

19.00, Παρασκευή 2 Φεβρουαρίου 2018
Αίθουσα 319, 3ος όροφος, κτίριο ΝΟΠΕ

Θέμα: «Αναζητώντας ένα νέο ξεκίνημα: η οικειοποίηση της τεχνολογίας και του επιστημονικού ιδεώδους στην Ελλάδα του Μεσοπολέμου»

12/1/18: Colloquium Τμήματος Πολιτικών Επιστημών

• Posted on: 20 December 2017

19.00, Παρασκευή 12 Ιανουρίου 2018
Αίθουσα 319, 3ος όροφος, κτίριο ΝΟΠΕ

Θέμα: Δίκτυα επιβίωσης των φτωχών στρωμάτων την περίοδο του μεσοπολέμου. Το λαθρεμπόριο καπνού στη Θεσσαλονίκη.

Ο Κώστας Τζιάρας, διδάκτορας του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών, προσπαθεί να φωτίσει τις κοινωνικές και πολιτικές διαστάσεις της οικονομικής παθογένειας στη μεσοπολεμική Ελλάδα εστιάζοντας στην περίπτωση του λαθρεμπόριου καπνού στη Θεσσαλονίκη

Περίληψη:

Δράση EUropa.S. (European Institutions Simulation) 2018 (προθ 28/2)

• Posted on: 30 November 2017

Λάβαμε ενημέρωση από το Ινστιτούτο Έρευνας & Κατάρτισης Ευρωπαϊκών Θεμάτων σχετικά με τη δράση EUropa.S. (European Institutions Simulation) 2018
Το EUropa.S. 2018 διοργανώνεται υπό την αιγίδα του Ευρωπαϊκού Κολεγίου Άμυνας και Ασφάλειας στις 30 Μαρτίου – 2 Απριλίου 2018 στο Γαλλικό Ινστιτούτο και το Πανεπιστήμιο Πειραιώς.

1/12: Colloquium Τμήματος Πολιτικών Επιστημών

• Posted on: 22 November 2017

19.00, Παρασκευή 1 Δεκεμβρίου 2017
Αίθουσα 319, 3ος όροφος, κτίριο ΝΟΠΕ

«Πόλεμος και  Πολιτική στο έργο του Καρλ φον Κλαούζεβιτς»

Τελετή αναγόρευσης καθ. Hermann Schmitt σε επίτιμο διδάκτορα του Τμήματος

• Posted on: 21 November 2017

Ο Πρύτανης του Αριστοτελείου Πανεπιστήμιου Θεσσαλονίκης, ο Κοσμήτωρ της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών και ο  Πρόεδρος του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών σας προσκαλούν να τιμήσετε με την παρουσία σας ΤΗ  ΔΗΜΟΣΙΑ  ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΗ  ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ  ΓΙΑ  ΤΗΝ  ΤΕΛΕΤΗ  ΑΝΑΓΟΡΕΥΣΗΣ του  HERMANN SCHMITT του Καθηγητή του Πανεπιστημίου Mannheim της Γερμανίας και κατόχου της έδρας «Εκλογικής Έρευνας» στο Πανεπιστήμιο Manchester του Ηνωμένου Βασιλείου σε ΕΠΙΤΙΜΟ  ΔΙΔΑΚΤΟΡΑ  του ΤΜΗΜΑΤΟΣ  ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ  ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης

22/11: Παρουσίαση του βιβλίου του Πάνου Δ. Κουργιώτη «Η πρώτη νιότη του Ισλαμισμού»

• Posted on: 14 November 2017

Οι Εκδόσεις ΖητρΟς σας προσκαλούν στην παρουσίαση του βιβλίου του Πάνου Δ. Κουργιώτη «Η πρώτη νιότη του Ισλαμισμού»

Η παρουσίαση θα γίνει την Τετάρτη 22 Νοεμβρίου 2017 και ώρα 20.00, στο Θέατρο Καφέ του Βασιλικού Θεάτρου Θεσσαλονίκης.

Το βιβλίο θα παρουσιάσουν:

• Ο Γιώργος Μαργαρίτης, καθηγητής σύγχρονης Ιστορίας Α.Π.Θ.,
  • Η Φωτεινή Τσιμπιρίδου, καθηγήτρια Κοινωνικής Ανθρωπολογίας ΠΑ.ΜΑΚ. και
  • Ο συγγραφέας του βιβλίου.

27/11: Διάλεξη της σειράς "Διαλέξεις Thyssen": «Η Ιδέα των Ευρωπαϊκών Αξιών»

• Posted on: 6 November 2017

Το Κέντρο Διεθνούς και Ευρωπαϊκού Οικονομικού Δικαίου και το Ίδρυμα Fritz Thyssen της Γερμανίας σας προσκαλούν στην πρώτη διάλεξη της σειράς "Διαλέξεις Thyssen" η οποία θα πραγματοποιηθεί:

τη Δευτέρα 27 Νοεμβρίου 2017 και ώρα 18:30 μμ. στη Θεσσαλονίκη (Αίθουσα Εκδηλώσεων του Εμπορικού και Βιομηχανικού Επιμελητηρίου, Τσιμισκή 29)

και
την Τρίτη 28 Νοεμβρίου 2017 και ώρα 18:30μμ. στην Αθήνα (Goethe Institut, Ομήρου 14-16)

27-28/10: Εκδήλωση: Ένα διήμερο με το περιοδικό "Σημειώσεις: Άνθρωποι, Πολιτικές, Θεωρίες"

• Posted on: 23 October 2017

Η Οργάνωση "Φίλοι του περιοδικού Σημειώσεις" (του μακροβιότερου μεταπολιτευτικού εντύπου κριτικής θεωρίας, πολιτικής φιλοσοφίας και ποίησης), οργανώνει διήμερη εκδήλωση για τα 44 χρόνια του περιοδικού υπό την αιγίδα του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών του Α.Π.Θ. στις 27-28 Οκτωβρίου.

Δείτε την αφίσα με το πρόγραμμα της εκδήλωσης

3/11: Colloquium Τμήματος Πολιτικών Επιστημών

• Posted on: 23 October 2017

19.00, Παρασκευή 3 Νοεμβρίου 2017