Εκδηλώσεις-Συνέδρια

22/12: Διαδικτυακή εκδήλωση με τίτλο:«Διαχείριση της πανδημίας: Υγεία, Εργασία, Δημοκρατία» από Σύλλογο Μεταπτυχιακών Φοιτητών και Υπ. Διδακτόρων Πολιτικών Επιστημών ΑΠΘ

• Posted on: 18 December 2020

Ο Σύλλογος Μεταπτυχιακών Φοιτητών και Υπ. Διδακτόρων Πολιτικών Επιστημών ΑΠΘ θα πραγματοποιήσει την Τρίτη 22 Δεκεμβρίου στις 19:30 διαδικτυακή εκδήλωση με τίτλο:«Διαχείριση της πανδημίας: Υγεία, Εργασία, Δημοκρατία».

Ομιλητές:
Θανάσης Δημάκας, μέλος συντακτικής ομάδας του περιοδικού KABOOM- πρώην γραμματέας ΕΣΜΦΥΔ Πολ. Επ. ΑΠΘ
Θοδωρής Ζδούκος, γιατρός ΕΣΥ- Κ.Ι.Α. Θεσσαλονίκης
Δημήτρης Καλτσώνης, Αναπληρωτής Καθηγητής Πάντειο Πανεπιστήμιο

15/12: 2. Διαδικτυακή Εκδήλωση-συζήτηση: "Τι θέλει η Τουρκία από την Ελλάδα..."

• Posted on: 14 December 2020

Τρίτη 15 Δεκεμβρίου, 18.00
Διαδικτυακή Εκδήλωση-συζήτηση: "Τι θέλει η Τουρκία από την Ελλάδα..."

Οργανωτές: ΠΜΣ "Πολιτική ιστορία, πόλεμος και στρατηγικές σπουδές", Τμήμα Πολιτικών Επιστημών ΑΠΘ ΔΕΠΑΝΕΜ, Σχολή Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών ΑΠΘ

Συζητούν οι:

18/12: Εκδήλωση του Κύκλου Μελέτης του Λαϊκιστικού Φαινομένου

• Posted on: 14 December 2020

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι την Παρασκευή 18 Δεκεμβρίου 2020 στις 19:00, ο Κύκλος Μελέτης του Λαϊκιστικού Φαινομένου κλείνει την χρονιά με μια ανοικτή διαδικτυακή εκδήλωση με θέμα τις εξελίξεις στο πεδίο των σπουδών του λαϊκισμού το 2020.

Ανακοίνωση εκδηλώσεων ΜΠΣ Πολιτική ιστορία, πόλεμος και στρατηγικές σπουδές

• Posted on: 9 December 2020

Το ΜΠΣ Πολιτική ιστορία, πόλεμος και στρατηγικές σπουδές του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών Α.Π.Θ. ανακοινώνει την παρακάτω σειρά διαδικτυακών εκδηλώσεων:

1. Πέμπτη 10 Δεκεμβρίου, ώρα 18.00
Διάλεξη: "Η πρόκληση των νέων στρατιωτικών τεχνολογιών. Ευκαιρίες και κίνδυνοι"
Ομιλητής: Κωνσταντίνος Γρίβας, Αν. Καθηγητής Σχολή Ευελπίδων/ Τμήμα Τουρκικών Σπουδών ΕΚΠΑ
Σύνδεσμος: https://authgr.zoom.us/j/97846804893

9/12: Παρουσίαση αποτελεσμάτων ερευνητικού έργου: "Μεταπολεμικός μετασχηματισμός της Θεσσαλονίκης και η τύχη των εβραϊκών περιουσιών"

• Posted on: 8 December 2020

Συνημμένα θα βρείτε πρόσκληση για συμμετοχή στην παρουσίαση των  αποτελεσμάτων του ερευνητικού προγράμματος "Μεταπολεμικός μετασχηματισμός της Θεσσαλονίκης και η τύχη των εβραϊκών περιουσιών".

18/11: Τηλε-εκδήλωση με τίτλο «Ποια Ενεργειακή Πολιτική για την Ελλάδα;»

• Posted on: 12 November 2020

Στο πλαίσιο της σειράς των τεσσάρων τηλε-εκδηλώσεων, οι οποίες θα πραγματοποιηθούν την περίοδο Σεπτέμβριος 2020-Μάρτιος 2021 και θα αναλύσουν εύρος θεμάτων, από τη διάρθρωση και τα προβλήματα της ελληνικής οικονομίας, τις προκλήσεις των μικρών επιχειρήσεων στο παγκοσμιοποιημένο περιβάλλον ανταγωνισμού σε συνθήκες Πανδημίας, την ενεργειακή πολιτική της χώρας, την οικονομική πολιτική σε καθεστώς ύφεσης, τον χαρακτήρα της Επανάστασης του 1821 και τα διδάγματα που αντλούμε από αυτήν, το Ινστιτούτο Κοινωνικών Ερευνών Δημήτρης Μπάτσης σας προσκαλεί στην 2η τηλε-εκδήλωση με τίτλο «Ποια Ενεργειακή

Επιστημονικό διαδικτυακό συνέδριο με θέμα «Η ελληνική πολιτική σκηνή μετά τις τριπλές εκλογές του 2019», 2-3 Νοεμβρίου 2020

• Posted on: 30 October 2020

Επιστημονικό συνέδριο με θέμα «Η ελληνική πολιτική σκηνή μετά τις τριπλές εκλογές του 2019» διοργανώνει το Τμήμα Πολιτικών Επιστημών του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Πολιτική Ανάλυση» του Τμήματος.

Το συνέδριο θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά τη Δευτέρα 2 και την Τρίτη 3 Νοεμβρίου 2020.

23/10: Ανοικτή διαδικτυακή εκδήλωση του Κύκλου Μελετης Λαϊκιστικού Φαινομένου για τις Αμερικανικές Προεδρικές Εκλογές

• Posted on: 19 October 2020

Την Παρασκευή 23 Οκτωβρίου 2020 και ώρα 19:00, δέκα ημέρες πριν τις επερχόμενες προεδρικές εκλογές στις ΗΠΑ, ο Κύκλος Μελέτης του Λαϊκιστικού Φαινομένου διοργανώνει ανοικτή διαδικτυακή εκδήλωση με αφορμή το βιβλίο "The People, No. A brief history of anti-populism".

22-25/10: Συνέδριο Συλλόγου Μεταπτυχιακών Φοιτητ(ρι)ών και Υποψηφίων Διδακτόρων και Διδακτορισσών του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών: "Αντιθέσεις στον σύγχρονο κόσμο"

• Posted on: 19 October 2020

Ο Ενιαίος Σύλλογος Μεταπτυχιακών Φοιτητ(ρι)ών και Υποψηφίων Διδακτόρων και Διδακτορισσών του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης διοργανώνει το 2ο ετήσιο συνέδριό του, με τίτλο:
«Αντιθέσεις στον Σύγχρονο Κόσμο: πολιτική, ιδεολογία, κοινωνία»

16/9: Πρόσκληση σε διαδικτυακή εκδήλωση: «Μικρές Επιχειρήσεις και Διάρθρωση της Ελληνικής Οικονομίας: Παγκοσμιοποίηση και Ανταγωνισμός σε συνθήκες Πανδημίας»

• Posted on: 14 September 2020

Στο πλαίσιο της σειράς των τεσσάρων τηλε-εκδηλώσεων, οι οποίες θα πραγματοποιηθούν την περίοδο Σεπτέμβριος 2020-Μάρτιος 2021, το Ινστιτούτο Κοινωνικών Ερευνών Δημήτρης Μπάτσης σας προσκαλεί στην 1η τηλε-εκδήλωση με τίτλο «Μικρές Επιχειρήσεις και Διάρθρωση της Ελληνικής Οικονομίας: Παγκοσμιοποίηση και Ανταγωνισμός σε συνθήκες Πανδημίας» την Τετάρτη 16 Σεπτεμβρίου 2020, ώρα 18:30.

Σελίδες