Εκδηλώσεις-Συνέδρια

Αναβολή και νέες ημερομηνίες για συνέδριο με θέμα " Η ελληνική πολιτική σκηνή μετά τις τριπλές εκλογές του 2019»

• Posted on: 26 March 2020

Το συνέδριο του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών σε συνεργασία με το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών «Πολιτική Ανάλυση» του ΑΠΘ με θέμα " Η ελληνική πολιτική σκηνή μετά τις τριπλές εκλογές του 2019» που είχε προγραμματιστεί για τις 18 και 19 Μαΐου 2020 αναβάλλεται για την ασφάλεια όλων μας λόγω της εξάπλωσης του κορονοϊου.

Αναβολή συνεδρίου «Γυναίκες και πολιτική στον σύγχρονο κόσμο»

• Posted on: 9 March 2020

Ύστερα από έντονο προβληματισμό αλλά κυρίως επειδή παρακολουθούμε ότι η κατάσταση με τον COVID-19 επιδεινώνεται, αποφασίσαμε ως οργανωτική επιτροπή να αναβάλουμε το συνέδριο «Γυναίκες και πολιτική στον σύγχρονο κόσμο», ώστε να αποφευχθούν, κατά το δυνατόν, μετακινήσεις και συναθροίσεις που θα θέσουν σε κίνδυνο συνέδρους και συμμετέχοντες.

Το συνέδριο προγραμματίζεται εκ νέου για τις 9-11 Οκτωβρίου 2020, όπου ελπίζουμε ότι οι συνθήκες θα είναι καλύτερες.

Σας ευχαριστούμε για τη μέχρι τώρα συνεργασία και σας περιμένουμε όλους τον Οκτώβριο του 2020

Αναβολή Συνεδρίου «Αντιθέσεις στον Σύγχρονο Κόσμο: πολιτική, ιδεολογία, κοινωνία»

• Posted on: 9 March 2020

Ο Ενιαίος Σύλλογος Μεταπτυχιακών Φοιτητ(ρι)ών και Υποψηφίων Διδακτόρων και Διδακτορισσών του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, έπειτα από τη σχετική απόφαση του Υπουργείου Υγείας για τα μέτρα πρόληψης κατά της εξάπλωσης του κορονοϊού, βρίσκεται στη δυσάρεστη θέση να αναβάλει το Συνέδριο «Αντιθέσεις στον Σύγχρονο Κόσμο: πολιτική, ιδεολογία, κοινωνία», το οποίο ήταν προγραμματισμένο να λάβει χώρα στις 3-5 Απριλίου.

Για την ακριβή ημερομηνία μεταφοράς του Συνεδρίου θα υπάρξει νεότερη ανακοίνωση.

13/3: Διαδραστικό σεμινάριο "Πώς να δημοσιεύσεις ένα ακαδημαϊκό άρθρο και άλλοι τρόποι επιβίωσης στην ακαδημία" ΑΝΑΒΑΛΕΤΑΙ

• Posted on: 4 March 2020

Το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών “Πολιτική Θεωρία” του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών του ΑΠΘ διοργανώνει τρίωρο διαδραστικό σεμινάριο με εισηγητή τον Βασίλη Κωστάκη και θεματική:

Ο υπεύθυνος και εισηγητής του σεμιναρίου, Βασίλης Κωστάκης*, θα μας μιλήσει για το πώς να γράφεις, να δημοσιεύεις και να προωθείς ακαδημαϊκά άρθρα. Θα μοιραστεί, επίσης, γενικότερες εμπειρίες για επιβίωση στην ακαδημία.

Παρασκευή 13 Μαρτίου 2020 και ώρα 14:45 - 18:00 στην αίθουσα Α (ισόγειο, κτίριο ΝΟΠΕ)

6/3: Προσυνεδριακή Εκδήλωση Συνεδρίου ΕΣΜΦΥΔ «Αντιθέσεις στον Σύγχρονο Κόσμο: πολιτική, ιδεολογία, κοινωνία»

• Posted on: 4 March 2020

Την Παρασκευή 6 Μαρτίου 2020 και ώρα 18:00 θα λάβει χώρα προσυνεδριακή εκδήλωση στην Αίθουσα Α στο ισόγειο της ΝΟΠΕ από τον Ενιαίο Σύλλογο Μεταπτυχιακών Φοιτητ(ρι)ών και Υποψηφίων Διδακτόρων και Διδακτορισσών του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών ΑΠΘ στα πλαίσια του επικείμενου Συνεδρίου «Αντιθέσεις στον Σύγχρονο Κόσμο: πολιτική, ιδεολογία, κοινωνία».

Συνέδριο Νέων Επιστημόνων με θέμα: «Γυναίκες και πολιτική στον σύγχρονο κόσμο (19ος-21ος αι.): Οι γυναίκες στην πολιτική, η πολιτική για τις γυναίκες" Τμήματος Πολιτικών Επιστημών ΑΠΘ

• Posted on: 21 February 2020

Το Τμήμα Πολιτικών Επιστημών του Α.Π.Θ. οργανώνει Συνέδριο Νέων Επιστημόνων με θέμα: «Γυναίκες και πολιτική στον σύγχρονο κόσμο (19ος-21ος αι.): οι γυναίκες στην πολιτική, η πολιτική για τις γυναίκες»

Το συνέδριο θα πραγματοποιηθεί στη Θεσσαλονίκη, στο κτίριο της Επιτροπής Ερευνών/ΚΕΔΕΑ, 3ης Σεπτεμβρίου - Πανεπιστημιούπολη, στις 14 και 15 Μαρτίου 2020.

21/2 Ημερίδα του Colloquium: "Κλιματική αλλαγή: πολίτες, κινήματα και κόμματα"

• Posted on: 14 February 2020

Ημερίδα του Colloquium του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών
Κτίριο Ν.Ο.Π.Ε.. Αίθουσα 319, 3ος Όροφος
Παρασκευή 21/2/2020, 18.00-21:00

Ομιλητές:
Κωνσταντίνος Τσιτσελίκης, Καθηγητής, ΠΑΜΑΚ
Το κλίμα ως οικουμενικό κοινό: προοπτικές αναδιάταξης της προστασίας και των δικαιωμάτων.
Κάρολος Καβουλάκος , Επ. Καθηγητής, AΠΘ
Κλιματική αλλαγή, κινήματα και μοντέλο ανάπτυξης.

Νίκος Νικήσιανης, Διδάκτορας, ΑΠΘ
Η κλιματική κρίση ως πεδίο κοινωνικού ανταγωνισμού: το παράδειγμα των Κίτρινων Γιλέκων.

17/2: Σεμινάριο του Κύκλου Μελέτης του Λαϊκιστικού Φαινομένου

• Posted on: 13 February 2020

«Ικανές και αναγκαίες συνθήκες για την ανάπτυξη του λαϊκισμού:

Η αναστοχαστική επιστροφή στην ιστορία»

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Στο επόμενο σεμινάριο του Κύκλου Μελέτης του Λαϊκιστικού Φαινομένου, τη Δευτέρα 17 Φεβρουαρίου, στις 18.00, στην αίθουσα 319 του κτιρίου της ΝΟΠΕ, ο Άγγελος Γουνόπουλος θα διερευνήσει, τους κλασικούς και τους σύγχρονους λαϊκισμούς της Λατινικής Αμερικής, και τις αμφισημίες των αναγκαίων και των ικανών συνθηκών για την εμφάνισή του.

5/2: Ενημέρωση από τον συντονιστή ECTS για το Erasmus+ Σπουδές

• Posted on: 4 February 2020

Την Τετάρτη 5/2 στις 11 θα γίνει, στην αίθουσα 107, η ενημέρωση των φοιτητών που επιθυμούν να μετακινηθούν με το πρόγραμμα Erasmus+ Σπουδές για το επόμενο ακαδημαϊκό έτος.

29/9: Συζήτηση στο πλαίσιο του μαθήματος: Οι «άμαχοι» στους σύγχρονους πολέμους του Π.Μ.Σ. Πολιτική Ιστορία, Πόλεμος και Στρατηγικές Σπουδές.

• Posted on: 24 January 2020

Εκδήλωση με θέμα: "Εθνίες, Έθνη και Πολυεθνικές: η Γενοκτονία στην Ρουάντα, οι πόλεμοι του Κονγκό και η λεηλασία του ορυκτού του πλούτου.

Είναι μία επισκόπηση της κρίσης στις Μεγάλες Λίμνες (1990-2003,) μαζί με λίγη Ιστορία για τα πριν.

Εισηγητής: Βασίλης Νικολαΐδης

Σελίδες