Μεταπτυχιακά

11/1: Παρουσίαση διπλωματικής εργασίας μεταπτυχιακού φοιτητή Σαββόπουλου Κωνσταντίνου

• Posted on: 10 January 2019

Την  Παρασκευή  11 Ιανουαρίου 2019, στις 16:00 μ.μ. στην αίθουσα 107 (κτίριο Ν.Ο.Π.Ε.), θα γίνει η παρουσίαση της διπλωματικής εργασίας του μεταπτυχιακού φοιτητή Σαββόπουλου Κωνσταντίνου με τίτλο:

«Το Στοιχείο του Πολιτικού στο Χιπ Χοπ».

Η  Τριμελής Εξεταστική Επιτροπή

8/1: Αναβολή μεταπτυχιακού μαθήματος Σύγχρονη Ιστορία και Γεωπολιτικά Συστήματα

• Posted on: 7 January 2019

Το μεταπτυχιακό μάθημα ΠΙΕ12 (Σύγχρονη Ιστορία και Γεωπολιτικά Συστήματα) δεν θα διεξαχθεί αύριο, Τρίτη, 8/01/19. Η αναπλήρωσή του θα οριστεί μετά από συνεννόηση των διδασκόντων με τους φοιτητές.

Γιώργος Μαργαρίτης

Νίκος Ροτζώκος

16/1: Εισαγωγικές εξετάσεις ΔΠΜΣ Διακυβέρνηση & Περιφερειακή Ανάπτυξη

• Posted on: 3 January 2019

Με βάση την δημοσιευμένη προκήρυξη για την εισαγωγή στο "Δ.Π.Μ.Σ. Διακυβέρνηση & Περιφερειακή Ανάπτυξη" οι εξετάσεις εισαγωγής στο εξεταζόμενο μάθημα «Συγκριτική Πολιτική και Μεθοδολογία» θα πραγματοποιηθούν την Τετάρτη 16 Ιανοαρίου και ώρα 17:00-19:00 στην αίθουσα Α που βρίσκεται στο ισόγειο του κτιρίου ΝΟΠΕ (πίσω από το κτίριο διοίκησης).

Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα "European Master in Human Rights and Democratisation"

• Posted on: 11 December 2018

Εκ μέρους της Έδρας UNESCO του Α.Π.Θ. για την Εκπαίδευση στα Δικαιώματα του Ανθρώπου, τη Δημοκρατία και την Ειρήνη, σας επισυνάπτουμε την ανακοίνωση για το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα "European Master in Human Rights and Democratisation", στο οποίο το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης είναι ένα εκ των Ιδρυτικών Α.Ε.Ι. του Προγράμματος και το συντονίζον Πανεπιστήμιο στην Ελλάδα.

26/11: Γενική Συνέλευση Συλλόγου Μεταπτυχιακών Φοιτητών και Υπ. Διδακτόρων

• Posted on: 23 November 2018

Ο Σύλλογος Μεταπτυχιακών Φοιτητών και Υπ. Διδακτόρων του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών ΑΠΘ θα πραγματοποιήσει τη Δευτέρα 26 Νοεμβρίου Γενική Συνέλευση στην αίθουσα 107 στις 2 μ.μ.

Θέματα της Γ.Σ:

1) Ημερομηνίες παράδοσης των Διπλωματικών Εργασιών

2) Διοργάνωση εκδήλωσης για τα γεγονότα του Δεκεμβρίου 2008

3) Άλλα ζητήματα του Συλλόγου

30/11: Παρουσίαση διπλωματικής εργασίας μεταπτυχιακής φοιτήτριας Κατσιμένη Άννας Μαρίας

• Posted on: 13 November 2018

Την  Παρασκευή 30 Νοεμβρίου 2018, στις 11:00 π.μ. στην αίθουσα 107 (κτίριο Ν.Ο.Π.Ε.), θα γίνει η παρουσίαση της διπλωματικής εργασίας της μεταπτυχιακής φοιτήτριας Κατσιμένη Άννας Μαρίας με τίτλο: «Η Εργασία και τα Σώματα: Οι Νέες Συνθήκες στη Σφαίρα της Διανοητικής Εργασίας και η Επίδρασή τους στη Συνείδηση του Συλλογικού Εργαζομένου».

Προκήρυξη Δ.Π.Μ.Σ.: Διακυβέρνηση –Περιφερειακή Ανάπτυξη των Τμημάτων Πολιτικών Επιστημών και Οικονομικών Επιστημών του Α.Π.Θ.

• Posted on: 6 November 2018

Το Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Δ.Π.Μ.Σ.) Διακυβέρνηση –Περιφερειακή Ανάπτυξη των Τμημάτων Πολιτικών Επιστημών και Οικονομικών Επιστημών του Α.Π.Θ., προσκαλεί τους/τις ενδιαφερόμενους/ες να εκδηλώσουν ενδιαφέρον για τον νέο κύκλο του προγράμματος που αφορά το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019.

Στο Δ.Π.Μ.Σ. Ειδίκευσης των Τμημάτων Πολιτικών Επιστημών και Οικονομικών Επιστημών γίνονται δεκτοί/ές πτυχιούχοι ιδρυμάτων τριτοβάθμιας εκπαίδευσης του εσωτερικού καθώς και αναγνωρισμένων ομοταγών ιδρυμάτων της αλλοδαπής.

Μαθήματα: "Παγκοσμιοποίηση και Κοινωνία του Ρίσκου" και μεταπτυχιακά μαθήματα κυρίων Ανδρεάδη και Ροτζώκου/Μαργαρίτη

• Posted on: 5 November 2018

Στο πρόγραμμα μαθημάτων τόσο το προπτυχιακό όσο και τα μεταπτυχιακά έχουν γίνει κάποιες αλλαγές σε αίθουσες διδασκαλίας

Το μάθημα "Παγκοσμιοποίηση και Κοινωνία του Ρίσκου" γίνεται στην αίθουσα 212 (2ος όροφος κτιρίου ΝΟΠΕ)

Το μεταπτυχιακό μάθημα Μεθοδολογία Πολιτικών Επιστημών (Ανδρεάδης) γίνεται στην αίθουσα 3Δ

Το μεταπτυχιακό μάθημα των κ. Ροτζώκου/Μαργαρίτη γίνεται εκ περιτροπής με βάση όσα αναφέρονται στο πρόγραμμα

2/11: Παρουσίαση διπλωματικής εργασίας μεταπτυχιακού φοιτητή Βαρθολομαίου Ιωάννη

• Posted on: 1 November 2018

Την  Παρασκευή 02 Νοεμβρίου 2018, στις 15:00 μ.μ. στην αίθουσα 107 (κτίριο Ν.Ο.Π.Ε.), θα γίνει η παρουσίαση της διπλωματικής εργασίας του μεταπτυχιακού φοιτητή Βαρθολομαίου Ιωάννη με τίτλο:
«Η Λογική του Κεφαλαίου στον 21ο αιώνα: Συσσώρευση, Κέρδος και Ανισότητα».

5/11: Γενική Συνέλευση Σύλλογου Μεταπτυχιακών Φοιτητών και Υπ. Διδακτόρων του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών ΑΠΘ

• Posted on: 1 November 2018

Ο Σύλλογος Μεταπτυχιακών Φοιτητών και Υπ. Διδακτόρων του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών ΑΠΘ θα πραγματοποιήσει Γενική Συνέλευση τη Δευτέρα 5 Νοεμβρίου στις 2 μ.μ στην αίθουσα 107.

Σελίδες