Μεταπτυχιακά

19/1: Παρουσίαση διπλωματικής εργασίας μεταπτυχιακού φοιτητή Αμπατζή Ευστρατίου

• Posted on: 15 January 2018

Την Παρασκευή 19 Ιανουαρίου 2018, στις 13:00 μ.μ. στην αίθουσα 107 (κτίριο Ν.Ο.Π.Ε.), θα γίνει η παρουσίαση της διπλωματικής εργασίας του μεταπτυχιακού φοιτητή Αμπατζή Ευστρατίου με τίτλο:

«Ο Καλλιτέχνης, η Δημοκρατία και η Πρόοδος στον 19ο αιώνα. Η Περίπτωση  Φλωμπέρ και η Σκέψη του Νίτσε».

16/1: Αναβολή μεταπτυχιακού μαθήματος καθ. κ. Μαργαρίτη

• Posted on: 14 January 2018

Το μεταπτυχιακό σεμινάριο του κου Μαργαρίτη δεν θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 16 Ιανουαρίου, εξαιτίας έκτακτης απουσίας του διδάσκοντος.

7/12: Παρουσίαση διπλωματικής εργασίας μεταπτυχιακού φοιτητή Γρηγοριάδη Κωνσταντίνου

• Posted on: 1 December 2017

Την Πέμπτη  7 Δεκεμβρίου 2017, στις 12:30 μ.μ. θα γίνει παρουσίαση της διπλωματικής εργασίας του μεταπτυχιακού φοιτητή Γρηγοριάδη Κωνσταντίνου με τίτλο: «Η Έννοια της Ελευθερίας στον Benjamin Constant: Ερμηνεία με βάση την Πολιτική Θεωρία και το Ιστορικό Πλαίσιο και Κριτική Προσέγγιση»

Η παρουσίαση θα γίνει στην αίθουσα 107 (κτίριο Ν.Ο.Π.Ε.),

15/12: Παρουσίαση διπλωματικής εργασίας μεταπτυχιακής φοιτήτριας Τσολάκη Χρυσής

• Posted on: 28 November 2017

Την Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου 2017, στις 11:00 π.μ. παρουσίαση της διπλωματικής εργασίας της μεταπτυχιακής φοιτήτριας Τσολάκη Χρυσής με τίτλο: «Η Πολιτική και Κοινωνική Κατασκευή του Φύλου στη Βραζιλία».

Η παρουσίαση θα γίνει στην αίθουσα 319 (κτίριο Ν.Ο.Π.Ε.),

8/12: Παρουσίαση διπλωματικής εργασίας μεταπτυχιακής φοιτήτριας Τσομπανοπούλου Ευγενίας

• Posted on: 20 November 2017

Την Παρασκευή  8 Δεκεμβρίου 2017, στις 13:00 μ.μ. στην αίθουσα 107 (κτίριο Ν.Ο.Π.Ε.), θα γίνει η παρουσίαση της διπλωματικής εργασίας της μεταπτυχιακής φοιτήτριας Τσομπανοπούλου Ευγενίας με τίτλο:
«Νεοφιλελεύθερη Βιοπολιτική και Θανατοπολιτική Διακυβέρνηση στην Ελλάδα της Οικονομικής Κρίσης».

Η  Τριμελής Εξεταστική Επιτροπή

24/11: Παρουσίαση διπλωματικής εργασίας μεταπτυχιακού φοιτητή Μαυρουδή Παναγιώτη

• Posted on: 13 November 2017

Την Παρασκευή  24 Νοεμβρίου 2017, στις 11:00 π.μ. στην αίθουσα 107 (κτίριο Ν.Ο.Π.Ε.), θα γίνει η παρουσίαση της διπλωματικής εργασίας του μεταπτυχιακού φοιτητή Μαυρουδή Παναγιώτη με τίτλο:
«Η Έννοια Volksgemeinschaft στον Θεωρητικο-Πολιτικό Λόγο της Γερμανίας από τον Α' Παγκόσμιο Πόλεμο στο Γ' Ράϊχ».

Η  Τριμελής Εξεταστική Επιτροπή

Αιτήσεις για μεταπτυχιακό: «Τοπική και Περιφερειακή Ανάπτυξη και Αυτοδιοίκηση» στην Αθήνα

• Posted on: 13 October 2017

Το Διαπανεπιστημιακό Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΔΔΠΜΣ) με τίτλο «Τοπική και Περιφερειακή Ανάπτυξη και Αυτοδιοίκηση» δέχεται αιτήσεις για περιορισμένο αριθμό θέσεων μεταπτυχιακών φοιτητών για τη 2η εκπαιδευτική περίοδο του ακαδημαϊκού έτους 2017-18 (έναρξη μαθημάτων το εαρινό εξάμηνο) για το τμήμα της Αθήνας.

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων: 31 Οκτωβρίου 2017

Η πρόσκληση υποβολής αιτήσεων και αναλυτικές πληροφορίες είναι διαθέσιμες στο link

Σχετικά με την προκήρυξη για το ΠΜΣ του Τμήματος

• Posted on: 12 October 2017

Ανακοινώνεται ότι η προκήρυξη για τα μεταπτυχιακά προγράμματα του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών πρόκειται να εκδοθεί μετά την αναμόρφωση των προγραμμάτων που απαιτεί ο νέος Νόμος.

Κατόπιν της σχετικής προσαρμογής και της εσωτερικής έγκρισης από το Πανεπιστήμιο, η προκήρυξη αναμένεται να  γίνει  την  Άνοιξη του 2018. Θα επιδιωχθεί  μεταπτυχιακά προγράμματα του Τμήματος  να ξεκινήσουν το χειμερινό εξάμηνο του 2018 (Οκτώβριος 2018).

Σελίδες