Μεταπτυχιακά

Σχετικά με το μάθημα "Στρατηγικοί σχεδιασμοί στον σύγχρονο κόσμο" (Μαργαρίτης)

• Posted on: 18 February 2020

Οι ημερομηνίες διεξαγωγής των σεμιναρίων του μαθήματος είναι οι ακόλουθες:

1.- Τρίτη 10 Μαρτίου (Εισαγωγικά. Η εικόνα του κόσμου)

2.- Τρίτη 17 Μαρτίου (Η πολιτική της ανάσχεσης – σήμερα)

3.- Τρίτη 31 Μαρτίου (Η πολιτική της ανάσχεσης – σήμερα)

4.- Τρίτη 7 Απριλίου (Οι θαλάσιοι χώροι – Νότια Κινεζική θάλασσα)

5.- Τρίτη 28 Απριλίου (Παπαγεωργίου, Αμυντική πολιτική Ευρωπαϊκής Ένωσης)

6.- Τρίτη 5 Μαίου (Οι θαλάσσιοι χώροι – Νότια Κινεζική θάλασσα)

7.- Τρίτη 12 Μαίου (Περιφερειακές δυνάμεις)

8.- Τρίτη 19 Μαίου (Περιφερειακές δυνάμεις)

7/2: Γενική Συνέλευση Συλλόγου Μεταπτυχιακών Φοιτητ(ρι)ών και Υποψηφίων Διδακτόρων

• Posted on: 5 February 2020

Ο Ενιαίος Σύλλογος Μεταπτυχιακών Φοιτητ(ρι)ών και Υποψηφίων Διδακτόρων του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών ΑΠΘ θα πραγματοποιήσει Γενική Συνέλευση την Παρασκευή 7/2 στις 18:00 στον χώρο του συλλόγου προπτυχιακών φοιτητών (Κτίριο ΝΟΠΕ, ισόγειο).

Θέματα της Γενικής Συνέλευσης:

1) Εκπαιδευτική Αναδιάρθρωση
2) Διαγραφές Μεταπτυχιακών Φοιτητ(ρι)ών
3) Αντιπολεμικό Κίνημα και Διεθνείς Εξελίξεις
4) Άλλα θέματα

10/2: Παρουσίαση διπλωματικής εργασίας μεταπτυχιακού φοιτητή Αντριά Ιωάννη

• Posted on: 31 January 2020

Την  Δευτέρα  10 Φεβρουαρίου 2020, στις 18.00 μ.μ. στην αίθουσα 107 (Κτίριο Ν.Ο.Π.Ε.) θα γίνει η παρουσίαση της διπλωματικής εργασίας του μεταπτυχιακού φοιτητή Αντριά Ιωάννη με τίτλο: «ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗΣ ΣΤΙΣ ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΕΣ ΚΡΙΣΕΙΣ ΑΪΤΗΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΩΝ ΔΡΑΣΕΩΝ ΤΩΝ ΗΝΩΜΕΝΩΝ ΕΘΝΩΝ  (OCHA) ΤΟ ΕΤΟΣ 2018.».

Επιτυχόντες στις γραπτές εισαγωγικές εξετάσεις του ΔΠΜΣ Διακυβέρνηση Περιφερειακή Ανάπτυξη: Πρόσκληση σε συνέντευξη

• Posted on: 24 January 2020

Παρακαλούνται οι παρακάτω επιτυχόντες στις γραπτές εισαγωγικές εξετάσεις του ΔΠΜΣ Διακυβέρνηση Περιφερειακή Ανάπτυξη να προσέλθουν για τη συνέντευξη την Τετάρτη 5 Φεβρουαρίου 2020 ως εξής:

Ώρα: 12.00 μ., αίθουσα 107 (1ος όρ. Κτίριο Νομικής Σχολής, Πανεπιστημιούπολη)
Αγγελής    Στέφανος
Βάσσιος    Δημήτριος
Γληγόρης Δημήτριος
Γλύκα    Δήμητρα
Δίγκα    Στυλιανή
Ζαρώτης    Διονύσιος

6/2: Παρουσίαση διπλωματικής εργασίας μεταπτυχιακής φοιτήτριας Γκουραμάνη Ειρήνης

• Posted on: 15 January 2020

Την Πέμπτη 6 Φεβρουαρίου 2020, στις 12.00 μ. στην αίθουσα 107 (1ος όρ. κτιρίου Νομικής) θα γίνει η παρουσίαση της διπλωματικής εργασίας της μεταπτυχιακής φοιτήτριας Γκουραμάνη Ειρήνης με τίτλο: «Η ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥ ΘΕΣΜΟΥ ΤΗΣ ΔΙΑΒΟΥΛΕΥΣΗΣ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ».

Μ.Π.Σ. Πολιτική ιστορία πόλεμος και στρατηγικές σπουδές: Πολιτική ιστορία και γεωπολιτικά συστήματα

• Posted on: 9 January 2020

Οι προσεχείς ημερομηνίες του μαθήματος "Πολιτική ιστορία και γεωπολιτικά συστήματα" είναι οι Τρίτη 14 Ιανουαρίου και Τρίτη 21 Ιανουαρίου. Σε αυτές ο διδάσκων θα είναι ο κ. Μαργαρίτης.

Θα είναι καλό να έχουν παραδοθεί οι εργασίες για τους κόμβους εμπορίου ώστε να γίνει σχετική συζήτηση.

Οι ημερομηνίες για εξέταση των εργασιών του κ. Ροτζώκου θα ανακοινωθούν αργότερα.

22/1: Εισαγωγικές εξετάσεις για το Δ.Π.Μ.Σ. "Διακυβέρνηση –Περιφερειακή Ανάπτυξη"

• Posted on: 8 January 2020

Οι εισαγωγικές γραπτές εξετάσεις για το Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Δ.Π.Μ.Σ.) Διακυβέρνηση –Περιφερειακή Ανάπτυξη των Τμημάτων Πολιτικών Επιστημών και Οικονομικών Επιστημών του Α.Π.Θ θα πραγματοποιηθούν την Τετάρτη 22 Ιανουαρίου 2020 και ώρα 18:00-20:00 στην αίθουσα 107 που βρίσκεται στον 1ο όροφο του κτηρίου Νομικής ΑΠΘ.

Η πρόσβαση στην αίθουσα είναι από τις σκάλες που βρίσκονται στο τέλος του διαδρόμου μετά τις γραμματείες των Τμημάτων

10/12: Παρουσίαση διπλωματικής εργασίας μεταπτυχιακής φοιτήτριας Κουγιουμτζή Στυλιανής

• Posted on: 5 December 2019

Την Τρίτη 10 Δεκεμβρίου 2019, στις 17.45 μ.μ. στην αίθουσα 107 (1ος ορ. κτιρίου Νομικής) θα γίνει η παρουσίαση της διπλωματικής εργασίας της μεταπτυχιακής φοιτήτριας Κουγιουμτζή Στυλιανής με τίτλο:
«ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΤΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΝΟΧΗΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΤΗΣ ΧΑΝΑ ΆΡΕΝΤ. ΤΟ ΚΑΚΟ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ».

Η  Τριμελής Εξεταστική Επιτροπή

Σελίδες