Υποτροφίες

Ανακοίνωση προγράμματος πρακτικής άσκησης στην Ευρωπαϊκή Υπηρεσία Ασφάλειας Ναυσιπλοΐας (EMSA) (προθ: 2/11)

• Posted on: 29 October 2018

Δείτε ανακοίνωση σχετικά με πρόγραμμα πρακτικής άσκησης στην Ευρωπαϊκή Υπηρεσία Ασφάλειας Ναυσιπλοΐας (EMSA)

Οι αιτήσεις των ενδιαφερομένων πρέπει να υποβληθούν ηλεκτρονικά απευθείας στην ως άνω Ευρωπαϊκή Υπηρεσία μέχρι τις 2 Νοεμβρίου 2018.

Λεπτομέρειες:

Υποτροφίες αριστείας για σπουδές και έρευνα στην Ελβετία ακαδ. έτους 2019-20 (31.10.18)

• Posted on: 17 October 2018

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί συνοπτική περιγραφή και οι αντίστοιχες προκηρύξεις σχετικά με πρόγραμμα υποτροφιών αριστείας της Ομοσπονδιακής Κυβέρνησης της Ελβετίας, ακαδημαϊκού έτους 2019-2020, για:

Προκήρυξη υποτροφιών Stavros Niarchos Foundation για προπτυχιακές σπουδές

• Posted on: 3 October 2018

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Διεθνών Σχέσεων (http://international-relations.auth.gr/el/node/1836) έχει αναρτηθεί η προκήρυξη των υποτροφιών του Stavros Niarchos Foundation για  προπτυχιακές σπουδές κατά το εαρινό εξάμηνο 2019 στο York University του Toronto Καναδά, στο πλαίσιο της υφιστάμενης Συμφωνίας Επιστημονικής Συνεργασίας με το ΑΠΘ.
Καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων είναι η 19 Oκτωβρίου 2018.

Βραβεία ιδρύματος Μποδοσάκη

• Posted on: 28 August 2018

Το ΄Ιδρυμα Μποδοσάκη, προκηρύσσει για το έτος 2019 την απονομή χρηματικών βραβείων σε διακεκριμένους νέους ΄Ελληνες επιστήμονες. Το ΄Ιδρυμα, το έτος 2019, θα χορηγήσει τέσσερα (4) Βραβεία, ύψους εκάστου είκοσι χιλιάδων (20.000) ευρώ,

Προθεσμία αιτήσεων: 30/11/2018

Δείτε την πρόσκληση για λεπτομέρειες:

Υποτροφίες ιδρύματος FULBRIGHT για Έλληνες πολίτες ακαδ. άτους 2019-20

• Posted on: 28 August 2018

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών μπορείτε να βρείτε την προκήρυξη και συνοπτική περιγραφή των προγράμματων υποτροφιών προς Έλληνες και Ελληνίδες πολίτες για το ακαδημαικό έτος 2019-20 του Ιδρύματος Fulbright, που απευθύνονται σε καθηγητές/-τριες, ερευνητές/-τριες, απόφοιτους/-ες και μεταπτυχιακούς/-ές φοιτητές/-τριες, Υ.Δ., εκπαιδευτικούς και καλλιτέχνες και αφορούν σε σπουδές, διαλέξεις, επιμορφωτικά προγράμματα και έρευνα στις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής.

Προκήρυξη Μεταπτυχιακών Υποτροφιών Κοινωφελούς Ιδρύματος Ιωάννη Σ. Λάτση

• Posted on: 7 May 2018

Δείτε συνημμένη Προκήρυξη Μεταπτυχιακών Υποτροφιών του Κοινωφελούς Ιδρύματος Ιωάννη Σ. Λάτση για το ακαδημαϊκό έτος 2018- 2019

Προθεσμία αιτήσεων 8 Ιουνίου 2018

Υποτροφίες διμερών μορφωτικών συμφωνιών για σπουδές, έρευνα, γλώσσα στο εξωτερικό ακαδ. έτους 2018-19 (ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ: ΑΛΒΑΝΙΑ, ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ, ΚΥΠΡΟΣ, ΡΟΥΜΑΝΙΑ)

• Posted on: 4 May 2018

Σας ενημερώνουμε ότι, σε συνέχεια της 26146/Ζ1/14.2.2018 Υ.Α. με την οποία προκηρύχτηκε το πρόγραμμα υποτροφιών χωρών της αλλοδαπής σε Έλληνες και Ελληνίδες υπηκόους, στο πλαίσιο διμερών μορφωτικών συμφωνιών, στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί η συμπληρωματική προκήρυξη, με ενεργούς συνδέσμους προς όλες τις απαραίτητες πληφορορίες, σχετικά με τις χώρες:

Υποτροφίες ΙΚΥ για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής στην Ελλάδα (προθ: 17.4.2018)

• Posted on: 5 April 2018

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί αναλυτική ανακοίνωση σχετικά με την επικαιροποιημένη πρόσκληση του Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών (3377/28.3.2018), σύμφωνα με την οποία το Ίδρυμα πρόκειται να χρηματοδοτήσει 700 θέσεις υποτροφιών για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής στην Ελλάδα, σε συγκεκριμένους επιστημονικούς κλάδους (Φυσικές Επιστήμες, Επιστήμες Μηχανικού και Τεχνολογία, Γεωργικές Επιστήμες, Ιατρική και Επιστήμες Υγείας, Ανθρωπιστικές Επιστήμες, Κοινωνικές Επιστήμες

Υποτροφίες Κίνας

• Posted on: 4 April 2018

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί αναλυτική ανακοίνωση σχετικά με τα κυριότερα προγράμματα υποτροφιών της Λαϊκής Δημοκρατίας της Κίνας, οι οποίες χορηγούνται κάθε ακαδημαϊκό έτος σε Έλληνες και Ελληνίδες, για προπτυχιακές ή μεταπτυχιακές σπουδές (Α΄ και Β΄ κύκλου).

Υποτροφίες Γαλλίας

• Posted on: 4 April 2018

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί αναλυτική ανακοίνωση σχετικά με τα προγράμματα υποτροφιών της Γαλλίας, οι οποίες θα χορηγηθούν, για το ακαδημαϊκό έτος 2018-19, σε Έλληνες και Ελληνίδες για μεταπτυχιακές σπουδές Μ2 (ή Μ1, μόνο στην περίπτωση διετούς μεταπτυχιακού προγράμματος χωρίς δυνατότητα εισαγωγής στο M2), είτε σε όλα τα επιστημονικά πεδία (εξαιρουμένων των προγραμμάτων σπουδών MBA), γαλλόφωνα ή και αγλλόφωνα (υποπρόγραμμα BGF), είτε σε ορισμένους κλάδους συνεργαζόμενων γαλλικών πολυτεχνείων και busin

Σελίδες